1% na poczet opp – bezpośredni krok do pomocy

Od 1 stycznia 2004 r. postaci płacące podatek dochodowy od osób fizycznych są w stanie w zeznaniu rocznym pomniejszyć go o kwotę darowaną dla instytucji pożytku publicznego, jednak nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to niezmiernie niewyszukany krok do pomocy organizacjom. Kto może tego dokonywać i w jaki sposób?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. wprowadzono dwie odmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że rozbudowano wspólnotę podatników, którzy mogą przekazywać 1% dla opp. Kolejna zaświadczała, że podatnik nie musi osobiście realizować wpłaty na rachunek wyłonionej opp. W składanym zeznaniu wskazuje organizację, którą decyduje się wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku wysyła naczelnik urzędu podatkowego. Więcej danych: link.

Do tego 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego zdoła oddać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pełny zabieg nie jest męczący, po pierwsze należy wyłowić organizację pożytku publicznego, dla której pragniemy ofiarować 1% podatku. Sprawdź: Czy trzeba płacić podatek (czytaj też darowizna bez podatku) od prezentów pod choinką?.

Musi ona mieć status opp i dodatkowo nie prowadzić działalności gospodarczej polegającej na przetwarzaniu dóbr tego typu jak sprzęty elektroniczne, wyroby procentowe, tytoniowe, paliwowe. Później trzeba wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Wpisujemy nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS i kwotę, jaką chcemy sprezentować na jej rzecz. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, które wynika z zeznania podatkowego.

Co więcej podatnik może również opublikować pomocne wiadomości, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. trzeźwy cel). Urząd Skarbowy odda następnie całościową sumę, jaką podatnicy wręczyli danej organizacji, na jej rachunek rozliczeniowy.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Według wiadomych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok dotychczasowy przeznaczyło mniej więcej 6 milionów podatników. Morał jest z tego jeden – sporo ludzi w naszym kraju chce pomagać. Nie jest to męczące, wystarczy dobrać dobrą organizację i wypełnić PIT. Da się w ten sposób podeprzeć finansowo instytucje pomagające innym.
Więcej: więcej o podatku leśnym na

Related Post