Adwokat czy radca prawny? Różnice w zawodzie

Zdarza się, że mamy pewien problem natury prawnej i nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Do adwokata czy radcy prawnego? Co odróżnia od siebie te dwie profesje? Warto zgłębić tę wiedzę, wtedy zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy.

Profesja adwokata opiera się na świadczeniu pomocy prawnej czyli:* udzielaniu porad prawnych,* przygotowywaniu opinii prawnych,* opracowywaniu projektów aktów prawnych,* reprezentowaniu nas przed sądami oraz urzędami.

Z przytoczeniem różnic między zawodem radcy (zobacz badania zdolności rejestracyjnej) prawnego, większość z nas ma ”zagwozdkę” z racji iż w ostatnim czasie dało się zauważyć skłonność zacierania różnic między tymi zawodami. Niekiedy jest mylnie postrzegany jako doradca prawny, który nie bierze udziału w bezpośrednich sprawach. Nastał czas, w którym uprawnienia radców oraz adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz ubezpieczeniowych. Rola radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych.

Książki prawnicze

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata (link). Radca prawny nie ma prawa reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest istotna różnica, jaka odróżnia te dwa zawody.

Jak znaleźć właściwą kancelaria prawna? Co najważniejsze, musimy zaczerpnąć informacji. Tak samo jak z lekarzem specjalistą. Zapytajmy krewnych, przyjaciół, znajomych. Może znają kogoś zaufanego, kogo mogą nam z czystym sumieniem polecić. Bliscy nie zawsze mimo wszystko wiedzą o naszych problemach, zwłaszcza odnoszących się do działalności gospodarczej.
W dzisiejszych czasach wielkim oknem na świat jest internet. Każda renomowana kancelaria posiada stronę internetową, gdzie możemy poznać jej specjalizację i profil świadczonych usług (tu). Poszukiwania należy zacząć od wybrania dobrej kancelarii, a dopiero wówczas powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne uwagi są przede wszystkim kancelarie prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i dbają o swojego klienta.

Related Post