Nowoczesne techniki na zarządzanie personelem w przedsiębiorstwach, plusy i minusy outsourcingu pracowniczego

Najpopularniejszymi formami zatrudnienia w naszym kraju są najróżniejsze formy umów podpisywane z właścicielami firm. Większość pracowników chciałaby mieć zatrudnienie w pełnym wymiarze, lecz nasi pracodawcy często naciągają prawo i z kolei oni chętnie zatrudniają na różne umowy o dzieło i zlecenia.

branża IT

Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnim czasie coraz popularniejsza jest jeszcze jedna forma nawiązywania stosunku pracy z zatrudnionymi, a mianowicie outsourcing pracowniczy. Tego typu forma współpracy pomiędzy pracodawcą a pracującymi osobami jest bardzo popularna na zachodzie Europy, i firmy z krajowego podwórka również się do niej przekonują. Otwiera się coraz więcej wyspecjalizowanych agencji oferujących usługi wynajmu pracowników (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czy-2-dni-opieki-na-dziecko-sa-uzaleznione-od-wykorzystanego-urlopu-wypoczynkowego), powiększa się także liczba osób, które z nimi współpracują. To wszystko powoduje, że ten segment rynku dynamicznie się rozwija, i wszyscy dostrzegają korzyści i zalety, jakie ma to rozwiązanie. Szczególnie często z takiej możliwości zaczęli korzystać studenci, bo oni mogą elastycznie kształtować swój czas, a nie zawsze będą mieli możliwość wiązania się stałą umową.

wynajem pracowników

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

W praktyce wynajem pracowników będzie polegał na tym, że zatrudniani są oni w firmie która takie usługi oferuje, i wykonują powierzone zadania dla jej klientów. Dla firm, które wynajmują w taki sposób pracowników jest to niezwykle wygodna sytuacja, nie muszą zapewniać całej otoczki płacowo – kadrowej.

Wypłata pensji, rozliczanie urlopów i chorobowego, a także wszystkie inne sprawy wiążące się z zatrudnieniem będzie leżała po stronie firmy, jaka organizuje taki wynajem. W rzeczywistości da się dzięki takiemu rozwiązaniu sporo zaoszczędzić, zwłaszcza przy pracach sezonowych. W części firm w pewnych okresach czasu będzie potrzebna większa liczba ludzi, jednak zatrudnianie ich na stałe byłoby nieopłacalne z tego powodu, że przez resztę czasu nie mieliby czym się zajmować. I w takich właśnie przypadkach doskonale sprawdza się outsourcing pracowniczy, na okres większego zapotrzebowania wynajmuje się pożądaną ilość ludzi, a po upływie zaplanowanego okresu czasu kończą oni po prostu swoją pracę.