Na jak długo mamy prawo zawiesić firmę?

Prowadzenie firmy może przynosić wielkie korzyści, lecz prywatna firma to również niemałe obciążenia i wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w w czasie poważnych problemów firmę musimy błyskawicznie zamknąć. Można skorzystania z „dłuższych wakacji”, co prawnie określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy mamy prawo – informacje – zawiesić minimalnie na okres 30 dni, maksymalnie zaś na 24 miesiące. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie działalności, możemy spokojnie czekać aż przejdzie kryzys i wrócą lepsze czasy do prowadzenia biznesu. To najlepsze wyjście, w sytuacji gdy nasze trudności są tymczasowe. Przerwa w działalności jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą działalność sezonową – np. gastronomia. Pamiętajmy tylko, że prawo do skorzystania z takiego rozwiązania mamy tylko wówczas, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści . Skutkiem zawieszenia jest fakt, że nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT a także nie mamy obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W danym czasie przedsiębiorca w zasadzie nie może wykonywać żadnych czynności związanych z firmą, poza tymi, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Jeżeli więc odniesiemy wrażenie, iż sprzedaż środka trwałego tudzież wyposażenia pomoże naszemu biznesowi, mamy prawo – dodatkowe informacje – to uczynić podczas zawieszenia – np. pozbyć się narzędzi, które nie są już nam przydatne.

Warto wcześniej zaczerpnąć informacji czy będziemy musieli opodatkować ową transakcję obowiązującą stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w prowadzeniu firmy, w mniejszym lub większym stopniu, dotykają prawie każdego przedsiębiorcę. Gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową które posiadają związek z nieterminowymi wpłatami od partnerów biznesowych zastanówmy się nad zawieszeniem działalności gospodarczej, do momentu, gdy sytuacja na rynku ulegnie zmianie.