Składki płacone na ZUS a składka zdrowotna

W naszym kraju istnieje taka jednostka jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są tam odprowadzane różnego rodzaju składki. Ale nie wszyscy się orientują, jakie. Dlaczego? Bo gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to pracodawca się wszystkim zajmuje.

Od wynagrodzenia odciągane są nam np. zus składka zdrowotna . Oczywiście, gdy nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni, albo działania na umowach ogólnie zwanych „śmieciowymi” to można pomyśleć o dobrowolnych składka. W takiej sytuacji zus składka jest wyliczana trochej inaczej niż ta, kiedy mamy ubezpieczenie z zakładu pracy. Jeżeli trudno nam się w tym wszystkim połapać i nawet informacje, które znajdują się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niewiele nam mówią, to możemy wybrać się do siedziby ZUS-u w mieście powiatowym, pod które należymy i tam otrzymać wszystkie potrzebne wiadomości. To idealne rozwiązanie, bo inaczej zaczniemy się gubić w zawiłościach przeliczeń i nie zyskamy pewności, czy opcja z ubezpieczeniem się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest faktycznie dla nas najlepsza. Może wyjść na to, że składki są za duże i lepiej będzie samemu odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, jednak tego typu decyzje to indywidualna sprawa.

Odliczanie od podatku

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem zastanawiamy się, czemu tak dużo osób zamiast paragonu bierze w wielu sklepach bierze jeszcze fakturę. A to wszystko wiąże się z tym, że mogą tym ludziom należeć się odliczenia od podatku. Czasem nawet nie wiemy, ale można niektóre rzeczy z naszych zakupów odliczyć przy rozliczeniu.

Zaaferowały Cię wiadomości opublikowane w tym miejscu? Jeżeli tak, to kliknij tu i odkryj stronę (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/), która także Cię się spodoba.

Warto, więc się tym zacząć interesować, bo wtedy dostaniemy zwrot z ZUS-u. A wszyscy wiemy, że każdy wolałby dostawać pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamiast dopłacać, bo i takie sytuacje się dzieją. Rozliczenie to obowiązek tych, którzy przekroczyli kwotę minimalną.

Kwota ta różni się rok rocznie o parę złotych, dobrze, więc sprawdzać jak to zmienia się co roku. Dodatkowogdy wypełniamy PIT powinniśmy nie zapominać, by wybrać ten odpowiedni. Oczywiście identycznie jak w sytuacji wątpliwości związanych ze składkami ,też w przypadku odliczeń od podatku można pójść po informacje do Zakładu Usług Społecznych. Można też znaleźć księgową, która wyjaśni nam, co i jak. Tam dowiemy się, na co warto wziąć faktury, co będzie można odliczyć w danej sytuacji. A to naprawdę istotne, bo jeżeli możemy dostać jakieś pieniądze to, czemu niby mamy z tego zrezygnować.