Zachęcanie nastolatków do działania w temacie środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.

Od momentu ekspansywnego rozwoju modernistycznych technologii klarownym się stało, iż rozpoczęliśmy wytwarzać nowy dział zużytych materiałów. I gdy w pierwszych latach trwałość sprzętu elektronicznego określano w dziesiątkach lat, to teraz wraz z końcem okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do działania.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat obserwujemy akcje społeczne uświadamiające społeczność, że ten typ śmieci należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu miejscach „dzikich” składowisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie substancje oraz skład materiałowy powodowały skażenia gleby i rzek. Na początku wystarczał sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko zostały one przepełnione . Wraz z upływem czasu, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów dobrym rozwiązaniem stał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego umożliwiła danie drugiego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku . W końcu każde urządzenie elektroniczne jest wynikiem połączenia wielu podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część układów jest do wyrzucenia, jednak duża liczba zazwyczaj nadaje się do dalszego wykorzystania. Stąd obserwujemy wielkie zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Inna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do zwykłego kosza łamiemy prawo w imię ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznśmieci (patrz gospodarka odpadami radom)ektronicznym z 29 lipca 2005 roku. Żeby ułatwić mieszkańcom legalne działania, wiele gmin oferuje darmowy odbiór z miejsca zamieszkania. Na koniec przypominamy, co to są elektrośmieci (patrz odbiór odpadów przemysłowych). Dzielą się one na kilka grup. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz zabawki. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna uwaga dla placówek – recyklingowi podlegają też narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to nasze środowisko, nasze portfele, a także pozwala odzyskiwać surowce z rzeczy, które nikomu nie będą już potrzebne.