Jak założyć własne przedsiębiorstwo?

Zarejestrowanie działalności gospodarczej – mimo obiegowej opinii – nie jest procesem zawiłym. W niniejszym artykule opiszę podstawowe procedury, które trzeba wykonać, aby założyć własną firmę.
Od 1 lipca 2011 funkcjonuje w Polsce tzw. „jedno okienko”, dzięki czemu możemy założyć działalność w ciągu jednego dnia.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracji dokonuje Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podlega Ministerstwu Gospodarki. Pierwsze kroki trzeba skierować do właściwego urzędu miasta. Potrzebnym dokumentem będzie nasz dowód jak też wypełniony wniosek CEIDG-1. Pragnąc założyć biznes przez internet, potrzebny będzie tak zwany profil zaufany. Założenie podpisu elektronicznego może z początku wydawać się zbędne (niezbędną jest wizyta w urzędzie), jednak w dalszej działalności może okazać się on bardzo przydatny (np. do posłania deklaracji skarbowych w drogą elektroniczną). Kolejnym etapem jest wizyta w ZUS-ie, bowiem Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej przesyła do ZUS-u jedynie wiadomość o tym, że powstała nowa działalność. Należy jeszcze dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Zgłoszenia dokonujemy w przeciągu 7 dni (zobacz urlop.na zadanie) od założenia działalności, we właściwym oddziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność gospodarcza, konieczny będzie numer REGON. W ciągu tygodnia od przesłania przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej wniosku do Urzędu Statystycznego, zostanie nadany nam niepowtarzalny numer REGON (w większości wypadków trwa to około 2 dni roboczych). Nie ma obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, za wyjątkiem osób które zamierzają być podatnikami podatku VAT. W takim wypadku niezbędne jest wypełnienie druku VAT-R, jaki należy złożyć we właściwym Urzędzie Podatkowym razem z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba prowadząca firmę zobowiązana jest również do posiadania rachunku bankowego. Niektóre branże wymagają zezwoleń, dlatego przed rozpoczęciem działalności należy upewnić się czy nasza działalność nie wymaga specjalnej koncesji.
Jeżeli potrzebujemy pomocy w prowadzeniu biznesu, wystarczy w Google wpisać wyrażenie: biuro księgowe Bielsko-Biała czy biuro rachunkowe Bielsko-Biała, ewentualnie porady prawne porady prawne lubin – jeżeli prowadzimy biznes w owym mieście. Z pewnością odnajdziemy ekspertów którzy pomogą nam w najtrudniejszych kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu.