Co Ci da wirtualizacja serwerów

Wirtualizacja polega na wydzieleniu w obszarze jednego fizycznego serwera wielu znacznie mniejszych wirtualnych środowisk. Umożliwia to optymalne rozdzielenie zasobów mikroprocesora, pamięci RAM i dysku twardego miedzy wiele funkcjonujących równocześnie procesów. Każde z wykreowanych środowisk zostaje odseparowane i może działać niezależnie od innych, przy czym z punktu widzenia programów, zachowuje się niczym oddzielna maszyna.

Nadto wirtualizacja serwerów umożliwia, ażeby na każdym z środowisk wirtualnych działał inny operacyjny system (np. Unix, Linux, Windows), obsługujący rozmaite aplikacje. Tym sposobem wirtualizacja serwerów jest narzędziem o wiele rozszerzającym możliwości poszczególnego serwera.

sprawdź liderów branży

Autor: Samson Loo
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejsze atuty wirtualizacji serwerów to: optymalizacja dostępnych zasobów, środowiska są kreowane prędko oraz na bieżąco, zgodnie z aktualnymi wymogami firmy, oszczędność kosztów (zakup jednego, mocniejszego serwera najczęściej jest tańszym wyjściem aniżeli kupowanie po 8 słabszych maszyn. Przy mniejszej ilości serwerów minimalizują się koszta ich utrzymania jak też zużycie prądu, a jednocześnie zachowana jest ta sama funkcjonalność. Inną zaletą jest możliwość dostosowania przydziału CPU, RAM jak też HDD do bieżących wymogów konkretnej aplikacji, utworzenie szablonów, które gwarantują bardzo szybkie uruchomienie nowego środowiska dla działania danego systemu operacyjnego bądź aplikacji, możność przenoszenia środowisk miedzy serwerami fizycznymi, przy zachowaniu ciągłości działania uruchomionych aplikacji (tzw.

Ogromnie pasjonujący tekst, czyż nie? Jeżeli również tak uważasz, to kliknij na inne pomocne opracowania, które wciągną Cię totalnie.

migracja online), co ogranicza koszta przestojów w pracy.

Przedsiębiorstwo Product Engineering (oni w tym pomogą) gwarantuje również obniżenie awaryjności i powiększenie bezpieczeństwa procesów, dzięki odizolowaniu od siebie poszczególnych środowisk wirtualnych. Oprócz tego kopia bezpieczeństwa na serwerze wirtualnym może być przywrócona o wiele prędzej niż kopia bezpieczeństwa na serwerze fizycznym, co jest plusem w przypadku ewentualnej awarii. Ustrzeżemy się problemów z kompatybilnością dawniejszych wersji systemów lub programów ze sprzętem, gdyż dzięki wirtualizacji dawniejsze wersje mogą działać na nowiutkim, wydajnym i bezpiecznym serwerze wirtualnym.
Kategoria: szkolnictwo
Tagi: , , , , ,