Czym jest harcerstwo, jak wziąć udział w tej organizacji? Jak zostać harcerzem?

Co się robi w harcerstwie? Jesteśmy w stanie wybierać się na wycieczki, różne biwaki, zloty czy obozy. Jesteśmy w stanie nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, przykładowo, w jaki sposób posługiwać się mapą oraz kompasem, w jaki sposób tropić i nie dać się wytropić, jak zbudować prycz oraz stelaż, zapoznać się z alfabetem Morse’a i zaznajomić się z szyframi, oraz jak się właściwie nimi posługiwać, lecz również jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w lesie i co możemy przyrządzić z puszczańskich przysmaków.

sprawdź

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowanie poznasz ludzi, jakich wartości moralne przez długi okres nie uległy zmianie, natomiast w ich życiu społecznym najważniejsze są duch przyjaźni i przygody. Prawdziwych przyjaciół znajdziesz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Busola w Bardzo magiczne jest ognisko, jakie połączy wszystkich harcerzy oraz (odkryj serwis) harcerki, oraz wyjątkowy klimat, jaki jesteśmy w stanie poczuć tylko w tej sytuacji. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że harcerstwo w Polsce jest trochę odmienne niż skauting, jaki jest bardzo popularny na całym świecie. Skauci bardziej skupiają się na poznawaniu Ziemi, natomiast harcerze na duchu przygody, przyjaźni oraz nieoraz (w serwisie)egłości narodowej. Nasi harcerze zrzeszają się w związki, jakie różnią się od siebie metodą oraz sposobem wychowania religijnego.

ZHR, ZHP (co oznacza Związek Harcerstwa Polskiego) oraz SHK „Zawisza” (skrót odStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) działają na obszarze całej Polski, stąd nie trzeba ich specjalnie szukać. Z pewnością znasz choć jedną osobę, która do nich należy. Są także związki funkcjonujące jedynie w wybranych regionach, więc automatycznie ich członków jest mniej i ciężej do nich trafić. Jak już udasz się na pierwszą zbiórkę i dojdziesz do wniosku, że jest to coś, co ci się niezwykle podoba, to spytaj rodziców o zgodę pisemną.

harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Oni właściwie muszą być poinformowani o twojej działalności w harcerskim życiu. Ważny jest też kontakt bezpośredni na przykład z zastępowym lub drużynowym. Dlatego nie zapomnij podyktować swojego numeru tel. i poprosić o numer zastępowego. Pamiętaj, że harcerstwo nic nie kosztuje, bo to forma działania społecznego. Jeżeli ktoś będzie domagał się od ciebie większych kwot pieniężnych, z pewnością nie jest harcerzem. Wiadomo, zbierane są sporadyczne składki, lecz nie wynoszą one więcej niż 50 zł na rok. Akcesoria harcerskie dostępne są w specjalnych sklepach, jak składnica harcerska. Możemy tam zakupić wszystko czego potrzebuje prawdziwy harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: zajrzyj tu.