Czy radca prawny to stanowisko z dobrymi perspektywami?

Coraz bardziej popularnym zawodem staje się radca prawny. Żeby stać się nim należy zakończyć studia magisterskie na uczelni prawniczej w Polsce lub za granicą tylko wtedy gdy studia te uznane są za równorzędne w Polsce. Później ukończyć aplikację radcowską i zostać wpisanym na listę radców prawnych.

Trzeba też mieć całkowitą zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Radca prawny musi także być idealnego charakteru oraz swoim bieżącym postępowaniem ma obowiązek dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego. Zdarza się, że radca prawny mylony jest z zawodem adwokata. Istotnie obydwoje czynią podobne usługi, jednakże radca prawny nie może występować, jako adwokat w procesach karnych i w dochodzeniu w sprawach o wykroczenia skarbowe.

– Kancelaria prawna we – Kancelaria prawna we Wrocławiu]Do zadań radcy prawnego należy pomoc innym ludziom w zdobyciu niezbędnych danych dotyczących prawa. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych interpretuje normy wykonywania zawodu radcy prawnego. Radca prawny udziela między innymi przeróżnych rad i konsultacji zarówno osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym czy jednostką organizacyjnym. Sporządza on opinie prawne, przepracowuje projekty aktów prawnych, występuje przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik. Bardzo istotne jest to, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo zatrzymać w sekrecie wszystko, o czym dowiedział się w ciągu udzielania rady prawnej. Swoją profesję może wykonywać w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, czyli na przykład, jako kancelaria adwokacka Wrocław lub spółki prawa handlowego. Ma możliwość ponadto być zatrudnionym na etacie u jakiegoś biznesmena, który kancelaria (polecamy rzecznicy patentowi gdańsk) prawnika jedynie na własne potrzeby.

Czy oby bez wątpienia radca prawny to zawód z perspektywami? Trzeba mieć na uwadze, że są to lata edukacji opatrzone zagrożeniem, że nie wszystkim się powiedzie. Jak opowiadają sami studenci trzyletnia aplikacja jest to współzawodnictwo o przetrwanie. Ale, gdy już się uda i uzyska się etat w swoim zawodzie to można, patrząc się na dochody prawników po aplikacji, całkiem przyzwoicie zarobić. Oprócz zarobków uzyskuje się także autorytet obywatelski i zawodowy, który jest nieoceniony.

Related Post