Najlepszy sprzęt w góry

Jeśli naszym hobby jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć odpowiednio dopasowany sprzęt, który zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. Każdy sprawdzony sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, zdecydowanie za często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, gdyż wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jakże inaczej nazwać chodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają absolutnie przyczepności na kamieniach. Albo, co zwykle widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek gotowy. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wychodzi w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie mając pojęcia jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które udają się na spacer do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy porządnie.

Najlepiej mieć jeden sprawdzony sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować najlepiej ekwipunek. Trzeba na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy też poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy jedynie hasło “sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach stopy często puchną, a obuwie nie powinno nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, bo wtedy mamy gwarantowane skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów do wszystkiego.

Kiedy stwierdzisz, że warto zgłębić większą ilość danych powiązanych z omawianą tutaj problematyką, zerknij pod link (http://www.xrayprotect.pl/przeslony-okien.html) – tam przeczytasz analogiczne zagadnienia.

Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli planujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli chcemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeśli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać nowej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie nową parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło “dobre buty na ściankę 2012” z pewnością trafimy na najnowsze propozycje.

Related Post