Księgowość firm – to łatwe! Pod warunkiem kiedy masz doświadczone biuro rachunkowe.

Jeżeli decydujemy się na założenie samodzielnej działalności gospodarczej, już po pojawieniu się tego pomysłu dobrze jest porozglądać się za sprawdzonym biurem rachunkowym albo samodzielnym doradcą. By nadążać za zmieniającymi się przepisami prawnymi dotyczącymi księgowości, kwestii kadrowo-płacowych, dbając przy tym o ruch w interesie, warto mieć kogoś zaufanego.

Spotkanie biznesowe

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawdzony doradca podatkowy nie tylko będzie na bieżąco z wszelkimi publikacjami i zmianami, doradzi w istotnych kwestiach, ale także nigdy nie odeśle z kwitkiem swojego klienta. Służy pomocą zarówno przy sprawach dużych, jak kontrola z urzędu albo umowy leasingowe, jak i mniejszych – dowód wewnętrzny, rozliczenie zaliczki albo noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić to wszystko w jeden dzień – na to pytanie odpowiedzi szuka wiele osób, które posiadają koncepcję na fajny biznes i mają plan go odpowiednio spożytkować, lecz boją się papierologii i nieplanowanych wydarzeń lub kosztów. Wówczas warto umówić się wcześniej z naszym biurem i poznać szczegóły, a potem zaplanować rejestrację firmy w urzędzie miasta (żeby złożyć odpowiednie pisma) i w skarbówce.

Kiedy mamy już za sobą rejestrowanie działalności, nadano nam identyfikatory typu REGON i NIP, możemy działać. Dobrze jest również założyć drugie konto bankowe wyłącznie dla finansów przedsiębiorstwa oraz mieć firmowy numer. Gdy mamy już te dane, dobrze jest wyrobić sobie firmową pieczątkę. Wprawdzie nie jest ona wymagana w polskim prawie, ale przyda się w niejednej instytucji. Jak otworzyć firmę i gdzie się udać już wiadomo, lecz jest także ważna różnica między tym, czy firmę zakłada kobieta, czy mężczyzna, zwłaszcza kiedy planujemy mieć dzieci .

Warto księgowość zapytać o sprawy ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze jakiś czas temu temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był przedmiotem gorących dyskusji, ponieważ wystarczyło podnieść ZUS-owskie składki do maksimum, a później zajść w ciążę i przejść na zasiłek (zobacz komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych) a co za tym idzie otrzymywać całkiem niezłą „pensję” . Z luki w prawie skorzystało bardzo wiele kobiet, jednak od 1 listopada tego roku w życie wprowadzone zostają inne zasady, które to uniemożliwią. Księgowa na pewno podpowie dobre działania finansowe w przypadku L4 i urlopu macierzyńskiego.

Płacąc księgowej kupujemy sobie tak naprawdę psychiczny komfort i wiedzę osoby doświadczonej. Księgowa przypilnuje terminów faktur, przygotuje nam dowód wewnętrzny, rozjaśni takie zagadnienia, jak zasiłek (zobacz zgoda rodo 2019) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście wydatki związane z prowadzeniem księgowości firmy możemy wliczyć sobie w koszty prowadzenia firmy.