Najważniejsze zadania ciążące na przedsiębiorcy

W gestii przedsiębiorcy leży, by do dwudziestego dnia miesiąca zebrać wszystkie faktury przychodowe oraz kosztowe i wprowadzić je do książki przychodów i rozchodów. Tą czynność zazwyczaj zleca się biurom księgowym, jakie na ogół skracają ten termin, ażeby zyskać więcej czasu na zrealizowanie rozrachunków. Przedsiębiorcy mający status małego podatnika są w stanie zmienić metodę opłacania zaliczki na podatek (czytaj też umowa o dzieło podatek) z comiesięcznego na kwartalny lub odwrotnie. Tejże czynności możemy dokonać tylko raz do roku, do 20 lutego. Więcej na .
W trakcie zakładania działalności biznesmen decyduje, czy chce być vatowcem. Deklaracje owe należy składać w US do dwudziestego piątego dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Owego obowiązku można dokonać osobiście, pocztą albo przez sieć internetową. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie atrakcyjna, albowiem nie nastręcza posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Składki ZUS przedsiębiorcy są obligatoryjne, nie ma możliwości z nich się wycofać po czym postawić na usługę drugiego ubezpieczyciela. Obowiązkowej rejestracji w ZUS-ie powinno się dokonać w chwili uruchomienia biznesu, wypełniając druk ZUS ZUA/ZZA.