Na co należy zwrócić uwagę w trakcie planowania inwestycji budowlanej?

Budowa budynku jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie można niestety przewidzieć wszystkiego, bez względu na to czy będzie to budowa większa czy tylko modernizujemy istniejący już budynek, zawsze może się zdarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Słynna jest niezawodność ekip budowlanych, stąd najlepiej dobrze obmyślić warunki umowy z budowlańcami w taki sposób, aby nasze koszta nie okazały się nadmiernie duże. Najlepszym wyjściem jest wynajęcie dużej, wypróbowanej firmy. Chociaż wiadomo że zwykle takie firmy (odsyłam do tej strony) mają większe ceny, warto się nad tym zastanowić, ponieważ zbyt mała cena może być oznaką problemów takich, jak choćby ukryte dodatkowe opłaty za użycie oprzyrządowania.

Widzisz teraz ciekawy materiał, ale bez obaw kliknij także pomocny artykuł (http://www.robak.konin.pl/), a znajdziesz ciekawe informacje na omawiany temat.

Niska cena może także oznaczać nieodzowność najęcia przez naszych budowlańców podwykonawcy oferującego na przykład mini dźwigi, którymi nasza brygada nie dysponuje. Słowem, planując prace budowlane nie możemy się kierować jedynie atrakcyjną ceną. Dobrym przykładem tego iż cena nie będzie wystarczającą przesłanką w wyborach tyczących się inwestycji budowlanych mogą być tak znaczne prace jak budowa dróg ekspresowych. Na mocy regulacji o przetargach dla zlecającego najważniejsze znaczenie ma cena – im jest ona mniejsza tym lepsza oferta. Nacisk na obniżenie wydatków za wszelką cenę paradoksalnie podwyższa koszta, bo dosyć często zdarza się że nie dotrzymywane są umówione terminy, a to powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, iż jeśli dana firma sobie nie poradziła, to jej następczyni będzie miała mocne argumenty na podniesienia ceny za wykonanie zadania.

Dlatego – przed podjęciem jakichkolwiek rozstrzygnięć – watro zorientować się, czy wykonawca za atrakcyjnie niższą cenę będzie w stanie naprawdę wykonać robotę którą mu zlecimy. Dużo prostszą sytuację mamy wtedy, kiedy praca którą mamy do zrealizowania jest niewielka i doraźna. Wtedy wystarczy zwrócić się wprost do firmy mającej w ofercie mini dźwigi (w najnowszym wpisie) do wynajęcia. Najlepiej także przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia założyć, że wydatki będą większe od planowanych (średnio o dziesięć procent).