Jak można zarejestrować znak towarowy w naszym kraju? Jakiego rodzaju warunki musimy spełnić? Co jest najbardziej istotne?

Planujesz zarejestrować znak towarowy i nie wiesz, jak to zrobić? Co ważne, w celu zarejestrowania takiego znaku, należy złożyć w Urzędzie Patentowym, np. biuro patentowe Kraków właściwy wniosek. Co jednakowoż dalej z tym zrobić?

Logo androida

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
Takie podanie o udzielnie prawa ochronnego trzeba złożyć osobiście, lecz jesteś w stanie również to wykonać za pomocą profesjonalnego pełnomocnika, którym może się stać jedynie rzecznik patentowy. Ten rzecznik poza fachowym przygotowaniem wniosku może także wykonać badanie tak zwanej zdolności rejestracyjnej znaku, a jednocześnie ocenić możliwość jego rejestracji. Tego rodzaju badanie na pewno uchroni nas przed regulowaniem opłat zgłoszeniowych, jeśli nasz wzory (polecamy dodaj serwis do stron zaufanych) i tak nie będzie miał szans na ochronę. Rzecznik jest w stanie również pomóc w organizacji procedury rejestracji już przed samym Urzędem Patentowym .

W naszym kraju Urząd Patentowy jest odpowiedzialny za pełne badanie naszego wniosku. Poza aspektami formalnymi może mieć wątpliwości odnośnie wykazu towarów. Często zdarza się, iż rozbudowane wykazy muszą być uzupełnione. Badanie Urzędu sprawdza również czy rejestracja znaku towarowego jest faktycznie realna do przeprowadzania, tak więc czy znak spełnia warunkiautor (polecamy sprawdź tutaj)óre są uwzględnione w ustawie. Jak nie ma przeciwwskazań, by zarejestrować znak, Urząd Patentowy wydaje tak zwaną warunkową decyzję, jaka warunkuje przyznanie ochronnego prawa od wpłacenia odpowiedniej kwoty rejestracyjnej, a jednocześnie opłaty za publikację. A jak wyglądają te opłaty? Ich wysokość zależna jest od ilości klas nicejskich, gdzie są skatalogowane nasze towary oraz usługi .

Dokumentacja

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
A jaki jest czas oczekiwania na decyzję? Najczęściej trzeba czekać przeważnie od dwunastu do szesnastu miesięcy, by jednak być może przyspieszyć ten długi proces warto skorzystać z firm, jakie zapewniają pomoc w tym zakresie. Rejestracja znaku towarowego cena nie jest najczęściej kłopotem, ale cała procedura, jaka z pewnością nie należy do najbardziej łatwych może sprawiać dość znaczne trudności . Z tego więc powodu powinniśmy skorzystać ze specjalistycznej pomocy, żeby zmniejszyć ilość komplikacji i niespodziewanych wydarzeń do minimum. To bez wątpienia lepsze niż długa procedura i brak szans na polepszenie sytuacji. O tym przede wszystkim powinniśmy pamiętać, gdy będziemy zabiegać o rejestrację znaku towarowego.