Twój samochód służył Ci już przez długi czas i nie nadaje się już do użytku? Nie przejmuj się i zobacz, w jaki sposób możesz zezłomować zużyte auto.

Twój samochód służył Ci już przez długi czas i nie nadaje się już do użytku. Nie przejmuj się i odkryj, w jaki sposób możesz zezłomować zużyte auto. Jeżeli nasze auto nie nadaje się już do jazdy, to musimy je zezłomować. Jeżeli nie zdecydujemy się na ten krok, nasz pojazd nadal będzie widnieć w rejestrze, a my zaś będziemy musieli regulować opłaty za obligatoryjne składki. Możemy też sprzedać auto na części.

Ale jest to ryzykowny ruch, bo nie raz warsztaty, które ogłaszają się w różnych mediach nie są uprawnione do przeprowadzania wskazanych czynności.

Złomowanie aut

Autor: J@M€S
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli planujemy legalnie zezłomować nasze auto, musimy mieć świadomość, iż taka czynność nakłada na nas konkretne obowiązki. Po pierwsze w trakcie przekazywania samochodu na złom powinniśmy okazać następujące dokumenty, tj.: dowód osobisty albo inny dokument stwierdzający naszą tożsamość,
dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeżeli takowa była wydana, abo inny dokument, który potwierdzi informacje zamieszczone w dowodzie rejestracyjnym.

Każdy punkt złomu powinien przyjąć jedynie auto (elementy do klimatyzacji twojego samochodu) wyłączone z użytku, które ma numer VIN a także numer nadwozia, podwozia lub ramy. Ponadto do obowiązków punktu należy unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Pracownik firmy powinien wydać nam zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Dodatkowo musi przekazać do właściwego wydziału komunikacji urzędu gminy, zaświadczenia o demontażu pojazdu.

Co powinniśmy dalej zrobić?
Po otrzymaniu wskazanych dokumentów mamy 30 dni, by wybrać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przed wskazaną czynnością radzimy sprawdzić, czy nie mamy zaległych składek OC do zapłaty. Jeśli tak musimy je niezwłocznie wpłacić.

w jaki sposób znaleźć idealne miejsce dla swojego zasłużonego auta?
Jeżeli szukamy odpowiedniego miejsca, możemy wspomóc się internetem wpisując przykładowo: złomowanie pojazdów Rzeszów lub złomowanie pojazdów Katowice etc. Wszystko zależy od miejsca naszego zamieszkania. Jeżeli mieszkamy w centralnej Polsce i interesuje nas złomowanie samochodów Łódź będzie idealnym miastem do złomowania samochodu.

Jak wygląda procedura złomowania?

Złomowanie

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Musimy oddać samochód do punktu zbierania pojazdów. Miej świadomość, że firma,w której zostawiasz auto nie może od ciebie żądać żadnych opłat, chyba że Twój samochód jest niekompletny i jego waga jest o 10% mniejsza niż ta wskazana w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji musimysię liczyć, z tym, że za każdy brakujący kilogram zapłacimy ok. 10 zł.

Jasne jest, że każdy pojazd jest traktowany jak członek rodziny. To właśnie dzięki niemu mogliśmy zwiedzić kawał świata, poznać nowe, ciekawe miejsca. Z tego powodu złomowanie pojazdu może być dużym przeżyciem. Z tego powodu, tak ważne jest znalezienie dobrego punktu złomowania, w którym ze spokojem zostawimy nasze auto.