Jak powinien wyglądać gabinet weterynarza? O jakich rzeczach na pewno trzeba pamiętać?

Czy łatwo założyć punkt weterynaryjny? Jeśli mamy to w planach musimy poznać tych kilka rad. Tego typu lokal powinien być wyposażony w gabinet przyjęć z poczekalnią, aparaturę jak również sprzęt dostosowany do zakresu oferowanych usług.

Co rozumiemy poprzez taki sprzęt? Wszelkie przyrządy potrzebne do leczenia zwierząt, ale również bardziej profilaktyczne oraz kontrolne urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W tego typu miejscu muszą znajdować się schowki do przechowywania lekarstw oraz różnych potrzebnych specyfików, pomieszczenie sanitarne (projektant instalacji sanitarnych wrocław) oraz socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z założeniem gabinetu do leczenia zwierząt są związane także inne, prawne zagadnienia. Jeśli klinika kwalifikuje się jako gabinet weterynaryjny musi spełniać różne wymagania, to znaczy znajdować się w odrębnym budynku albo (przeczytaj więcej tutaj) lokalu albo także stanowić wyodrębnioną część nieruchomości. Pokój przyjęć z poczekalnią musi mieścić się na poziomie terenu, może być też w suterenie, lecz tylko jeśli zapewnione jest światło naturalne odpowiednio jasne do tego typu usług.
Kolejne pomieszczenia gabinetu weterynaryjnego mogą mieścić się już na różnych piętrach.

Dalsze wymogi odnoszą się do tego, że ściany muszą być zrobione z materiałów gładkich, które są łatwe do czyszczenia, lecz również odporne na działania wody oraz środków dezynfekujących. W pokoju przyjęć albo zapleczu sanitarnym musi znajdować się umywalka z zapewnioną ciepłą i zimną wodą, środki do mycia oraz odkażania rąk, a także jednorazowe ręczniki i kosz na zużyte ręczniki. Parapety w takim gabinecie muszą być wykończone materiałem trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody jak również środków do dezynfekcji.

Istotne jest, iż jak usługi weterynaryjne będą wykonywane z użyciem narzędzi oraz sprzętu wielokrotnego użytku, to gabinet powinien być wyposażony w autoklaw albo też aparat do sterylizacji na suche powietrze. Gdy na miejscu będę robione zabiegi pod znieczuleniem ogólnym, to pokój przyjęć musi być zaopatrzony w sprzęt do dożylnego podawania leków. Nie trzeba też chyba przypominać, że każda z rzeczy w tym miejscu musi być utrzymana w perfekcyjnej czystości. Dotyczy to ważnych urządzeń, jak również tych mniej ważnych, jak wagi weterynaryjne.