Czy rodzimy język jest naprawdę ciężki do nauki dla imigrantów?

Powszechnie uważa się, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo skomplikowany. Nam, Polakom, niełatwo odnieść się do tej opinii, ponieważ przez to, że posługujemy się tym językiem, na co dzień, nie będziemy obiektywni. Czasami tylko łapiemy się na tym, że wymawiamy po polsku jakiś wyraz i nie mamy pewności, czy wymawiamy je poprawnie. Zresztą, wystarczy zrobić sobie test z gramatyki, by zobaczyć, że także dla nas, język polski jest dość kłopotliwy. A co dopiero dla obcokrajowców.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Można to odnieść do naszej próby nauki języka pendżabskiego (rozmawiaj po pendżabsku), prób zapamiętania alfabetu, wertowania słownika, możemy porównać taką sytuację również do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy lektor nie będzie dla nas zbawienny, jeśli czujemy, że nigdy w życiu nie nauczymy się tego typu języka. Zresztą, co tu dużo szukać, dla niektórych przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to rzecz niemożliwa do przejścia, a co dopiero wspominać o zupełnie dla nas egzotycznych językach.

Polski dla cudzoziemców (język polski dla imigrantów) jest właśnie tak odbierany, jako język niezwykle trudny, język, w którym nie tylko sama gramatyka czy wyrazy są trudne, ale przede wszystkim wymowa. Wielu obcokrajowców, którzy żyją już długo w Polsce, to przyzna.

Nie czekaj – naciśnij ten link wczasy w siodle i ciesz się opublikowanymi tam kolejnymi artykułami. Zapewne rozszerzą one Twą wiedzę na ów temat.

Choć długo mieszkają w Polsce i mówią swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak brakuje im należytej wymowy dużej części słownictwa. Po prostu, tak jak my może nigdy nie będziemy mówić doskonale w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie kaleczył język polski. Ta przeszkoda zdaje się być obecnie nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy uczęszczają na kursy dla obcokrajowców w Polsce i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.

Na szczególną uwagę zasługują ambitni mieszkańcy Azji, którzy przyjeżdżając do Polski szybko przyswajają, całkowicie przecież obcy dla nich język. Zdecydowanie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, sposób, w jaki skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony mają pewnie chęć do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.

Related Post