Z jakiego powodu pani zatrudniona na stanowisku ekspedientki w miejskim kiosku musi znać przynajmniej podstawy księgowości

Gdy ustawodawca zmienił prawo i zobligował zarządców niewielkich kiosków do nabycia kas fiskalnych, to wielu sprzedawców zastanawiało się, jak sprawnie obsłużyć konsumentów spieszących się na pociąg – w końcu każdej damie kupującej w pośpiechu miesięcznik trzeba wydrukować i wręczyć paragon. Polacy z zasady nie biorą paragonów, zatem ten problem praktycznie sam się rozwiązał. Jednak osoba zatrudniona w kiosku powinna mieć o dużo większą wiedzę, daleko wykraczającą poza, tak czy inaczej, mało skomplikowaną umiejętność obsługi kasy.

sklep

Autor: Engyles
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy ekspedient przed podjęciem pracy powinien zaliczyć odpowiedni kurs, aby uzupełnić swoją wiedzę lub zdobyć całkowicie nowe kwalifikacje. Pani pracująca w kiosku musi w końcu umieć obsłużyć terminal (zobacz terminal płatniczy) płatniczy, a także znać choćby elementarne zasady przeprowadzania remanentu. Dodatkowo idealny handlowiec umie wypełnić formularz faktury vat oraz wystawić rachunek. Nawet jeżeli w kiosku takie umiejętności nie są potrzebne, to dzięki wiedzy akademickiej można z łatwością wychwycić ewentualne błędy w fakturach wystawianych przez np. dostawców.

W kioskach nabywamy drobne artykuły, zatem wystarcza nam zwykły paragon, a niemal zawsze i on, jak już wspomnieliśmy, jest niepotrzebny. Jednakże każdy ekspedient ma czuć się zobligowany do poznania reguł, które obowiązują w handlu i zostały opisane w ustawach. O ile sprawa wystawiania paragonów jest raczej ewidentna, o tyle faktura na podstawie paragonu może okazać się przyczyną konsternacji mniej wykwalifikowanej sprzedawczyni, nawet jeżeli wystawienie takiego dokumentu przekracza jej kompetencje. A o wydrukowanie faktury może przecież poprosić czterdziestolatka, która zakupiła doładowanie do telefonu.

Paragon fiskalny

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Kto chce pracować jako sprzedawca w pobliskim kiosku, ten powinien jeszcze na etapie rozmów kwalifikacyjnych wyróżnić się dużą wiedzą, tak z obszaru rachunkowości, jak i szeroko rozumianego handlu. Gdy kandydatka świetnie wie, komu przysługuje ulga na kasę fiskalną (więcej na stronie) albo potrafi ze szczegółami opisać proces reklamacji towarów i wskazać sytuacje, w jakich nabywca może starać się o wymianę konkretnego artykułu, to ma oczywiście o wiele większe szanse niż mniej wykwalifikowana konkurentka.

Szczegółowe informacje na podany w naszym tekście są Ci potrzebne? Bez nerwów. Kliknij w poniższy link i wszelkie inne wątki tutaj znajdziesz. Namawiamy!

A w obecnych czasach kompetentny sprzedawca jest jak skarb, ponieważ po części od jego umiejętności zależy wysokość zysków.