Dlaczego dobór profesjonalnych mebli do laboratorium jest tak istotny?

Laboratoria to specyficzne obiekty, w których występują nieszablonowe właściwości środowiskowe. Chociaż poszczególne rodzaje ośrodków badawczych są zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy, jedna kwestia pozostaje taka sama: żeby praca w laboratorium była wykonywana sprawnie i bezpiecznie, muszą zostać zagwarantowane sprzyjające warunki.Z tego też względu urządzenie laboratorium to szczególnie istotne zagadnienie, do którego trzeba podejść rozważnie i rzetelnie.

Stare laboratorium

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
Każde laboratorium będzie wymagało odrobinę odmiennego oprzyrządowania. Charakter danych prac badawczych wymaga kupna fachowej maszynerii i narzędzi oraz materiałów. Tym, co jest obecne w każdym pomieszczeniu tego rodzaju są natomiast meble do laboratorium. Nie mogą to być najzwyklejsze, powszechnie stosowane szafy i stoły, bowiem muszą się one odznaczać dokładnie sprecyzowanymi cechami. Meble laboratoryjne muszą być przede wszystkim wytrzymałe na zanieczyszczenia, mechaniczne uszkodzenia oraz na oddziaływanie stosowanych w ośrodku środków chemicznych – laboratorium – meble. W celu zagwarantowania naukowcom odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa, należy także zatroszczyć się o to, żeby komodzie (polecamy https://www.stylowy-mebel.pl/komody-m-16.html) nie były łatwopalne. Najlepszym – lecz przy tym najbardziej kosztownym – rozwiązaniem jest zakup mebli stalowych. Takie meble posłużą przez długie lata. Tańszym rozwiązaniem są meble z laminowanej płyty, tu jednak należy mieć świadomość pozornej oszczędności, gdyż po paru latach intensywnego używania, tego typu meble wymagają wymiany cechami, związanymi z wytrzymałością, trzeba zwrócić uwagę na to, by meble do laboratorium w znacznym stopniu ułatwiały i przyspieszały pracę analityków. Blaty robocze muszą być odpowiednio duże, meble – http://www.abimeble.pl/meble-kawiarniane/ – muszą zagwarantować szybki i bezproblemowy dostęp do stosowanych przyrządów, meble muszą także być dobrane do wymiarów używanego w laboratorium sprzętu specjalistycznego. Nie można zapomnieć o możliwości oświetlenia miejsc pracy – niektóre meble laboratoryjne mają fabrycznie przygotowane podświetlenie stołów, lub półek, jeżeli natomiast wytwórca nie przewidział takiego oświetlenia w meblach, które sobie wybraliśmy, bezwzględnie trzeba upewnić się, czy istnieje możliwość realizacji modyfikacji.

DONSERV

Autor: DLR German Aerospace Center
Źródło: http://www.flickr.com
Meble specjalistyczne do laboratorium to dość duży wydatek, jest to jednak inwestycja, która się opłaca, ponieważ dobrze dobrane umeblowanie sprawia, iż praca jest bardziej efektywna. W odpowiednio urządzonych laboratoriach łatwiej o dopilnowanie porządku oraz o zapewnienie pracownikiem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.