Jak szybko rozliczyć pit za upływający rok?

Ciągle jesteśmy zawalani informacjami w kwestii corocznego rozliczenia związanych z dochodami. Wiele z tych informacji jest nam niezwykle potrzebnych oraz to na nie powinniśmy zwrócić uwagę już na początku. Aktualnie zbliża się czas rozliczeń deklaracji takich jak pity 2015. Dostarczenie gotowej deklaracji pit do urzędu skarbowego może się odbywać również internetowo, co absolutnie upraszcza całą procedurę. Oddanie wszystkich niezbędnych dokumentów w umówionym czasie pozwoli na spokojne rozwiązanie spraw tego typu. W zależności od naszych dochodów powinniśmy wybrać innego rodzaju deklaracje. Pity o numerze 36 rozlicza się, kiedy prowadzi się swoją firmę czy określoną działalność gospodarczą. Pit 37 obowiązuje umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

obliczanie podatku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklaracja pit 38 to rozliczenie dochodów kapitałowych

W sytuacji zbycia prywatnych papierów wartościowych, lecz też różnych udziałów w spółkach, podatnik ma obowiązek rozliczyć się na druku pit 38. Jest wymagane, by deklarację tę złożyli wszystkie te osoby, jakie w ubiegłym roku uzyskali prywatnie, czyli poza działalnością, przychody z tytułu płatnego zbycia papierów wartościowych (). Dotyczy to też pożyczonych papierów wartościowych, to znaczy tak zwana sprzedaż krótka, wszystkich pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw, jakie mogą z nich wyniknąć.

Jeśli zafascynował Cię opisywany artykuł, to wejdź na odnośnik tu (https://www.workservice.pl/praca/produkcja/walbrzych/), jaki zaprowadzi Cię do wartościowej witryny – ona dokładnie omawia ten temat.

Ważne są wówczas też udziały w spółkach posiadających osobowość prawną. Różnicy w tym przypadku nie robi to, czy podatnik w mijającym roku nabył prawa do zbywanych papierów wartościowych.

PIT - czas na rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się tak, bo w przypadku rozliczenia takiego przychodu szczególnie ważna jest data odpłatnego zbycia, nie natomiast termin podniesienia kosztów. Duży dostęp do bardzo znaczących informacji sprawia, że każdy z nas wyszuka przydatne dane zwpodatek (czytaj też do jakiego urzędu skarbowego należę) z wypełnianiem deklaracji pit. Dodatkowo w sieci można pobrać wiele programów, które tego rozliczenia dokonają za nas. To niebywała oszczędność czasu i nerwów, jak i właściwe ominięcie kolejek w urzędach – sprawdź tutaj.