Rodzaje wag wykorzystywanych w zastosowaniach domowych i komercyjnych, krótki opis ich właściwości.

Wagi są jednymi z częściej wykorzystywanych przyrządów do pomiarów i w codziennym użytkowaniu, i w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Ich podstawowym zadaniem jest zmierzenie ciężaru towarów z wyznaczoną dokładnością. Wagi produkowane są w bardzo dużej liczbie rozmiarów i odmian, zaczynając od małych i bardzo dokładnych wag laboratoryjnych, a kończąc na ogromnych wagach które zważą ciężarówkę. Klasa dokładności wagi będzie zależeć od jej wielkości, ale także zastosowania.

Autor: Beurer

Wagi kuchenne mogą mieć większą tolerancję, a tak samo duża waga laboratoryjna musi być dużo dokładniejsza i precyzyjniejsza. Parametry te mają też ogromny wpływ na cenę, o ile normalną wagę do kuchni zakupić już można za dwadzieścia złotych, to porządna waga używana w laboratorium może kosztować kilkadziesiąt razy więcej. Każda z dziedzin używająca intensywnie wag doczekała się swoich dedykowanych modeli, dokładnie spełniających wymagania oraz potrzeby pracowników. Sprawdź więcej: .

Duża precyzja pomiarów na pewno będzie konieczna w farmaceutycznym przemyśle. Przy produkowania lekarstw nie ma miejsca na błędy, bo chodzi przecież o ludzkie życie. Z tego też powodu wagi apteczne spełniają wyśrubowane normy dotyczące dokładności i stabilności pomiarów. Jeszcze do niedawna aptekarze stosowali wagi szalkowe, które jednak miały sporo wad. Obecnie ta grupa użytkowników wykorzystuje modele elektroniczne o odpowiedniej precyzji pomiarów, dzięki czemu ich praca (zobacz wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron) jest obecnie znacznie wygodniejsza. Po tak samo dokładne wagi sięgają też jubilerzy – w ich przypadku precyzja ważenia również ma kluczowe znaczenie.

sprawdzanie wagi

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Wagi jubilerskie również najczęściej obecnie występują w wersjach elektronicznych – . Posiadają one szereg potrzebnych w tej dziedzinie funkcjonalności, przykładowo takich jak wyznaczanie gęstości albo możliwość obliczenia sztuk jednakowych przedmiotów, co może być bardzo przydatne w codziennej pracy (zobacz kryteria segmentacji rynku) jubilera. W najróżniejszych zastosowaniach stosowane są także inne rodzaje i odmiany wag, a ich parametry będą zależeć od wymagań użytkowników.