Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Jasne, że można, istnieją różnorodne metody. Poznaj dwa najbardziej powszechne

Choć aluminium bez problemu jesteśmy w stanie łączyć z większością innych metali, najbardziej korzystnie przy pomocy klejenia lub mechanicznego zamocowania, to taka czynność, jak spawanie aluminium wymaga zdolności i stosowania właściwych technik. W czasie spawania łukowego aluminium z różnymi metalami, przykładowo ze stalą czy miedzią, tworzą się dosyć kruche związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Ażeby temu zapobiec stworzono specjalne techniki, dzięki którym oddzielić można pozostałe metale od roztopionego aluminium podczas procesu spawania łukowego. Jakie więc mamy na to sposoby? Właściwie istnieją dwa, jednym z nich są przejściowe wkładki bimetaliczne, drugą powlekanie innego materiału jeszcze przed spawaniem. Zacznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Dostępne są w sprzedaży różne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z takimi materiałami, typu stal nierdzewna czy miedź.

Ten odnośnik do źródła przedstawi Ci ciekawe informacje na omawiany temat, które będą niezwykle wciągające oraz starannie omówią ten wątek.

Tego rodzaju wkładki to elementy materiału, w których część aluminiowa już połączona jest z innymi materiałem.

Najbardziej znane metody, które się stosuje to walcowanie czy zgrzewanie wybuchowe. Warto pamiętać, aby zachować ostrożność, żeby nie dopuścić do przegrzania wkładek w czasie spawania, bo może to stworzyć powstanie kruchych związków międzymetalicznych. Właściwie jest na początku przyspawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć popularną metodą połączenia aluminium ze stalą, dosyć często wykorzystywaną do tworzenia doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Drugą z metod jest powlekanie odmiennego materiału przed spawaniem. By ułatwić spawanie łukowe stali z aluminium, należy ja wcześniej czymś pokryć. Możemy powlekać stal aluminium. Innym sposobem jest powlekanie przez zanurzenie lub lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej danych: doczytaj.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Taki pokryty element możemy spawać z elementem aluminiowym, jednakże należy być ostrożni, by nie nadtopić łukiem stali. Podczas spawania powinniśmy stosować technikę skierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie stopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, prosto na stal trójniki powleczoną aluminium. Jesteśmy w stanie również zespolić aluminium ze stalą powlekając powierzchnię stali lutem srebrnym. W tego rodzaju sytuacji złączenie jest spawane przy pomocy stopu aluminium. Powinniśmy jednocześnie uważać, by nie przepalić powierzchni buforowej lutu srebrenego. Jeśli nie czujemy się na siłach do tego rodzaju spawania powinniśmy zatrudnić fachowca, jaki świadczy różnorodne usługi spawalnicze.

Kategoria: szkolnictwo
Tagi: , ,