Sekrety skutecznego zarządzania firmą – czym charakteryzuje się lean

Wiele osób może się zastanawiać nad tym, co powoduje że tyle japońskich firm współcześnie odnosi niezwykłe sukcesy. Ten pozornie niewielki archipelag, nieposiadający prawie jakichkolwiek wartościowych surowców, teraz stanowi niezwykłą potęgę technologiczną. Niemało azjatyckich firm jest także sławnych ze swojej rzetelności i doskonałego podejścia do klienta.

Kluczem do ich sukcesu jest właśnie szczególne nastawienie do zarządzania – dlatego też wielu europejskich managerów się tym inspiruje. System kaizen (link) jest tego doskonałym przykładem – coraz więcej europejskich firm zaczyna wdrażać go do swojego dotychczasowego systemu zarządzania.Kaizen to zarówno rodzaj zarządzania, jak także (przejdź po tym linku) filozofia. Dosłownie oznacza „poprawę” i taka jest tego natura. System kaizen koncentruje się na tym, co można w firmie zmienić na lepsze – zachęca pracowników do nieustannego szkolenia i polepszania swych kwalifikacji, a managerów oraz technologów – do wprowadzania nowych, efektywnych rozwiązań.

szkolenie

Autor: Heinrich-Böll-Stiftung
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu pracownik może często awansować oraz być coraz istotniejszy na rynku pracy, a przedsiębiorca posiada coraz lepszą firmę. Dobrym rezultatem jest także coraz lepsza jakość sprzedawanych produktów , a także usług. Istotą kaizen jest dokładne przemyślenie zmian oraz świadomość – są całkowitym przeciwieństwem tendencji do silnej automatyzacji ludzkiej pracy, które często zabiera pracownikom kreatywność. Ważną funkcję spełnia także ergonomia , jak również porównywanie rozmaitych metod pracy, wybierając te najskuteczniejsze i szybkie. Zmiany są witane chętnie, ponieważ stymulują rozwój. Takie połączenie jest dobrą receptą na znakomicie funkcjonującą firmę – trzeba jednak mieć wiedzę, jak należy wprowadzać system kaizen. Na szczęście różne szkolenia skutecznie to umożliwiają i nie bez przyczyny zyskują popularność także w Polsce.

Innym doskonałym sposobem na ulepszenie zarządzania są szkolenia lean – na przykład szczupłe zarządzanie lub produkcja odchudzona. Nazwa nie została nadana bez powodu – celem strategii zarządzania lean jest osiągnięcie najlepszego z możliwych efektów osiągniętych przy minimalnych środkach , jak również nakładach pracy. Przed zaznajomieniem się z treścią kursów lean wielu biznesmenów nie wie, jak czasem w ich firmach może dochodzić do marnotrawienia czasu, pracy albo pieniędzy – tego typu szkolenie potrafi nieraz otworzyć na to menadżerów.Autor

W podejściu lean bardzo ważna jest jakość towarów – wadliwe towary nie mają wartości , a także psują reputację firmie, dlatego też w razie ich pojawienia się potrzebne jest skuteczne wprowadzenie zmian. Na pewno dobrze mieć na uwadze, że takie podejście zagwarantowało wielu japońskim firmom błyskawiczny sukces – do tej pory japońska gospodarka stoi na niezwykle wysokim poziomie. Managerom zaciekawionym znakomitym zarządzaniem polecana jest także wiedza w temacie six sigma (źródło) – tym razem amerykańskie osiągnięcie, wyjątkowo ważne w kontekście wprowadzenia stabilności do firmy.