Lekcje BHP – obowiązek czy podszept rozsądku?

Jedną z ważniejszych formalności w procesie przyjmowania nowego pracobiorcy jest szkolenie BHP. Jest ono jak powszechnie wiadomo obowiązkowe i – bądźmy uczciwi – przez pracobiorców uważane w większości wypadków jak rzecz zbędna. Szczególnie po macoszemu traktowane są te obowiązki przez pracowników administracji, którzy na pozór czują się bezpiecznie. Bo co może złego stać się w podobnym miejscu pracy?

Zatniemy się kartką do drukarki? Może nam się to wydawać stratą czasu, ale jak

szkolenie

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com

mówią – lepiej na zimne dmuchać. Z punktu spojrzenia kadry kierowniczej następuje dylemat jak podobny instruktaż wykonać? Czy własnymi siłami korzystając z wiedzy zakładowego BHP-owca czy też zdać się na jednostki z zewnątrz mające w ofercie szkolenia BHP. Warszawa jest tu odpowiednim przykładem, gdyż jest miastem wielkim, w którym siedziby swe ma wiele przedsiębiorstw, poczynając od małych aż do międzynarodowych korporacji.

Oczywiście dobór metody szkolenia jest uzależniony również od profilu działalności firmy, bywa iż firma działa w specjalizacji w jakiej obowiązujące przepisy BHP – usługi – są dość specyficzne, lub też wielkość firmy ( korporacje) nie dopuszcza na użycie wyłącznie własnych sił w tym względzie. Oprócz tego proponowane przez profesjonalne zakłady szkolenia BHP wyeliminowują mus bieżącego monitorowania zmian w regulacjach prawnych. W profesjonalnej jednostce szkoleniowej wykładowcy nauczają najnowszych regulacji z interesującego nas zagadnienia (odsyłam tutaj).

bhp

Autor: STILL
Źródło: TILL
Następnym plusem wynajęcia jednostki zewnętrznej jest fakt, że zwykle oferują one nie wyłącznie szkolenia BHP w Warszawie ale też kompleksową obsługę, poczynając od oceny ryzyka BHP pojedynczych stanowisk pracy aż po szkolenia a także kontrolę. Trzeba jednakże dobrze zastanowić się po wpisaniu w Google frazy szkolenia BHP Warszawa nad wyborem, bowiem sporo firm proponujących tego rodzaju instruktaże niestety maskuje poniektóre z kosztów. Przed doborem niezbędne jest dokładne sprawdzenie umowy, ażeby później nie być nie mile zaskoczonym, iż rachunek (zobacz mikrorachunek) wzrośnie finalnie kilkukrotnie. Jest to istotne, tym bardziej że zakłady pracy są zobowiązane do cyklicznego realizowania takich instruktaży, zatem wybór musi być przemyślany.
Źródło: www.gemmar.com.pl