Sposoby drukowania dostępne na rynku

Druk obecnie rozwija się rzeczywiście bardzo szybko. Wcześniej drukowano jedynie na czarno, następnie zastosowane zostały tusze kolorowe, a stare drukarki wymieniono na kompaktowe urządzenia, zapewniające znakomitą jakość wydruków przy niskich kosztach.

Dzisiaj jednak człowiek do dyspozycji ma sporo interesujących rodzajów druku, jakie są w stanie zrewolucjonizować naukę. Przykładem jest między innymi powszechny druk wodny. Służy on przede wszystkim do szybkiego wykonywania wszelkiego rodzaju wzorów na konkretnych powierzchniach. Takie wzory odznaczają się wysoką wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografik.

Jeden z trybów w drukarce

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Pod tym pojęciem ukrywa się grafika robiona metodą druku wodnego na powierzchni pokrytej specjalną folią – więcej tutaj. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie efekt finalny. Dziś, takie rozwiązania bardzo często wykorzystywane są chociażby w branży motoryzacyjnej.

Innym, niezwykle popularnym rodzajem druku jest druk przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, jakie stały się podstawą tego sposobu drukowania pojawiły się już w latach 80 ubiegłego wieku. Dzisiaj, druk 3d w metalu to duża nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być między innymi drukowane protezy. Proces jest szybki, mniej kosztowny, jako że wykorzystuje się jedynie jedno urządzenie i co najważniejsze – faktycznie dokładne, dzięki czemu proteza jest komfortowa i staje się świetną namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne pozwala również na wydruk ażurowego gipsu, który nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale jest także niezmiernie lekki, gwarantując komfort noszenia. Co więcej, jego wytrzymałość jest solidna, w związku z tym znakomicie usztywnia złamaną kończynę.

Chcesz zgłębić swoją wiedzę na wybrany temat? Zapraszamy Cię zatem po inne wątki tutaj – najedź na link i przejdź do nowej witryny pełnej ciekawych wpisów.

Aktualnie drukować można z użyciem wielu tworzyw, chociażby czekolady czy cukru. Druk przestrzenny jest cały czas rozwijany, na rynku pojawiają się zaawansowane metody cieszące się dużym zainteresowaniem. Sporo osób jednak upatruje w tym rozwoju wiele niebezpieczeństw, jak chociażby możliwość wydrukowania … broni. Obecnie jednak drukarki 3D są dość drogie, dlatego niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to doskonałą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk czy biur projektowych.