Przedsiębiorcy powinni orientować się w obowiązujących przepisach, by wiedzieć, jak postępować z pożytkiem dla swojego biznesu

Prowadzenie swojej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dobrego rozeznania w obowiązujących przepisach prawnych i podatkowych. W większości przypadków takimi sprawami w przedsiębiorstwach zajmują się działy księgowe, jednak przedsiębiorca też musi znać te przepisy, by wiedzieć, jak sterować własną działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej korzystne dla firmy. Szczególne znaczenie posiadają przepisy prawa podatkowego, których należy przestrzegać naprawdę skrupulatnie. Czasem przedsiębiorcy nie okazują się świadomi, z jakich możliwości mogą korzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszasz zakład? Trzeba to ująć w księgach!

Decydując się na wykonanie działań modernizacyjnych w centrali zakładu, trzeba pamiętać, że poniesione koszty musi się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Odpowiednie ujęcie przeprowadzanych prac ma kluczowe znaczenie dla aspektów podatkowych, dzięki czemu trzeba wykazać, czy zachodzi zwykły remont czy ulepszenie środka trwałego.

Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu wciąż masz jakieś pytania, to zobacz poza tym to ważne omówienie – są tam zbliżone informacje.

O drugim wymienionym przypadku mawia się, kiedy przeprowadzana modernizacja ma znaczny zasięg oraz kończy się podniesieniem wartości użytkowej środka (czy da się przeprowadzić ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy przykładowo, jeśli budynek jest przebudowany albo zostaje zakupiona nowa maszyna podnosząca wydajność pracy.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy powinni pamiętać także, że istnieje ewentualność, żeby przeprowadzić odliczenie składek zus. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju udogodnienia są ściśle regulowane przez przepisy, więc warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, komu przysługuje taka alternatywa. W przypadku odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika, jak też jego współpracowników. Odliczeniu podlegają także składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, jaki podlega opodatkowaniu (na czym polega odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Przejdź na podatek kwartalny

Nie każdy właściciel firmy okazuje się świadom, że może uiszczać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej ewentualności mawia się w sytuacji przedsiębiorstw wykazujących status małego podatnika, jak również firm rozpoczynających swoją działalność (jak księgować (odwiedź stronę) podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia ochoty przejścia na dany rodzaj rozliczenia, należy do 20 lutego złożyć odpowiednią dokumentację.