Kursy oraz inne sposoby kształcenia istotne są, aby być fachowcem w konkretnej dziedzinie. Czy na pewno?

Od dawien dawna ludzie się dokształcali, tak mamy do dziś, jednak w XXI wieku metody kształcenia przybrały już trochę inny kształt.

Dzisiaj nie ginie się na polu bitwy, jak za czasów Troi, gdyż ten korty nas przygotowywał nie wspomniał, iż do dzidy dobrze jest także zabrać tarczę. Dawniej uczyliśmy się poprzez praktykę, obecnie uczymy się teorii, którą później wzbogacamy przez praktykę.

szkolene

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj nie potrzeba nam węgla i litej skały aby móc zapisać notatki, dziś posiadamy bruliony, notatniki, tablety, notebooki, dziś możemy iść na kursy oraz szkolenia (opinie na nasz temat), na przykład zarządzanie bezpieczeństwem żywności szkolenie, całe mnóstwo, dużo darmowych, z których właściwie nie potrafimy skorzystać. W dzisiejszych czasach także istnieje przekonanie, iż to, co jest za darmo, na pewnoz pewnością jest gorszej, jakości, iż niczego się tam nie dowiem.

Co interesujące, gdyby pokazać zwykłemu Kowalskiemu, który chce się nauczyć łowienia ryb, za darmo dwa szkolenia: pierwszy – „Jak być mistrzem w łowieniu ryb” i drugi, taki sam – „Jak być mistrzem w łowieniu ryb” z dopiskiem w górnym rogu „sugerowana cena detaliczna: 379 zł”, to na pewno wziąłby ten drugi, bo dziś wartość dyktuje cena. trzeba jednak wiedzieć, iż wszelkie szkolenia są na „jedno kopyto”, nim ich wszystkich nie przeanalizujemy.

Z drugiej strony, darmowe kursy są robione w różnych dziedzinach, ale nie wszystkich. Te bardziej profesjonalne, jak lean management szkolenia wymagają od nas już jakiegoś wkładu pieniędzy. Gotówka, którą inwestujemy w tego typu szkolenia na pewno zwróci nam się z nawiązką, jednakże potrzeba dużo wysiłku, aby otrzymać zadowalające rezultaty. W ten sposób widoczny jest dość prosty podział na dwa rodzaje szkolenia: darmowe oraz płatne (Najlepsze szkolenia z zarządzania bezpieczeństwem żywności).

szkolenie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

W większości branż z łatwością znajdziemy kursy, za które nic nie zapłacimy, oraz takie, które będą nas kosztować sporo. Jednakowoż, jeżeli chcemy się rozwijać w konkretnej dziedzinie powinniśmy inwestować w jeden, jak i drugi rodzaj kursów. Niestety nie ma tak, iż szukając tylko darmowych kursów będziemy w stanie dokładnie zgłębić intrygujące nas zagadnienie. Chodzi o to, że najczęściej ci dobrzy fachowcy w swojej dziedzinie słono liczą sobie za swoją wiedzę. Nie poddawajmy się gdyż w końcu okaże się, iż taka inwestycja da nam oczekiwane profity.