Czy trzeba uczyć dialektu krajów podobnych do nas mentalnie?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się uczyła się już angielskiego. Wielu myśli, co dalej, jaki następny język. Z jednej strony zachęca coś prostego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język niszowy, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się na świecie…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu na myśl przychodzi język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie w twarz, że nie każdy (może właśnie ja) nie dam rady nauczyć się tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba mieć pewność, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, ponieważ Chiny to coraz poważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie damy rady, że żaden chiński (lekcje chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej połamiemy sobie język i się naszym poziomem załamiemy niż coś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli wierzyć fachowcomz rynku pracy, poszukując drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (czeski dla początkujących). Wybór jest dość znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo bardzo dużo słów ma podobne brzmienie, lecz odmienne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek nauczmy się alfabetu. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać znaczną ilość słów.

Related Post