Czy jest opłacalne pobierać naukę egzotycznych języków obcych?

Po upadku komuny w polskim krajobrazie zmieniło się wiele rzeczy. Najistotniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie i pustu: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko państwowe uczelnie, na które szli nieliczni, tak samo było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dziś na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i uczyć się języków, które chcemy. Powoduje to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski.

Czy masz ochotę przeczytać następne wpisy? Więc zachęcamy do wejścia w link – tam oczekuje na Ciebie autorska strona www.

Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie zakupisz w znanej sieci księgarń, nie dostaniesz tak łatwo rozmówek, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc na co taki trud? Najnormalniej otworzyliśmy się na świat, możemy jeździć wszędzie, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z także uczyć się innych interesujących, acz dość egzotycznych języków.

Weźmy taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, co to kraj, lecz wtajemniczając się w ten język spotykamy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to bardzo interesująca podróż.

Zaciekawił Cię taki wpis? To ekstra, ale kliknij ten odnośnik, gdyż oprócz tego przygotowaliśmy również inny podobny materiał, który warto zobaczyć tu.

Co prawda nauka języka mongolskiego (egzotyczny mandżurski) nie jest łatwa, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko się bardzo chce, oczywiście można dotrzeć do odpowiednich pomocy naukowych.

Z innymi egzotycznymi językami jest podobnie, na przykład, trudno dostać podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Nieco łatwiej jest za to z dość trudnym językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (nieznany ormiański) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych pomocy. Łatwiej też o kursy, szczególnie, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto więc się zastanowić, czy lepiej uczyć się ciężkiego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.

Related Post