W dzisiejszych czasach uczenie się języków innych krajów musi być obligatoryjne

Zdecydowanie warto uczyć się języków obcych, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to także dużo większa szansa na znalezienie lepszej pracy. Według różnych, niezależnych badań zwiększa się w Polsce udział ludzi legitymujących się znajomością co najmniej jednego języka obcego. Pośród młodych zdecydowana większość osób umie język angielski, wśród starszych na pierwszym miejscu jest język naszych sąsiadów ze wschodu.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie powinny dziwić. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasach socjalizmu. W szkołach niepodzielnie panował, wielu z tego powodu nie czuje sympatii do Rosji i Rosjan . Wraz z czasami kapitalizmu zawitał do Polski język angielski i szybko osiągnął nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, jedni mówią płynniej, inni mniej płynnie w tym języku. Niemniej, poprzez znanie tego języka łatwiej wyjeżdża się nam za granicę, poznaje nowych ludzi, posiadamy mniejsze kompleksy i czujemy się bardziej światowymi ludźmi.

Wraz z nastaniem nowego ustroju pojawiły się także inne języki (języki obce). Obok angielskiego najczęściej uczono niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo potrzebne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja zaś to także silny kraj, francuski tymczasem o jeden z najważniejszych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach nauczano także włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Narastające pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie mają problemów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest pewne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych źródeł jest niezwykle przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mniej znanego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – naucz się języków afroazjatyckich) to dobry pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.

Related Post