Kiedy bank nie może udzielić nam kredytu – inne metody pozyskania kapitału

Żyjemy w czasach w których bardzo istotnym jest to co mamy. Niestety, często ludzie oceniają nas przez to co posiadamy. Liczy się godziwy czterokołowiec, najnowocześniejszy aparat telefoniczny bądź całkiem nowe sprzęty co pewien okres. Wszystko to niestety kosztuje, a nie zawsze jesteśmy w stanie dać radę sobie z podobnymi wymaganiami z prywatnej kieszeni.

Pieniądze z pożyczki

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com
Nowe sprzęty kupujemy przeto na kredyt. Często po pewnym czasie wydarza się coś nieoczekiwanego więc bierzemy kolejny kredycik. W końcu powstaje niepomyślne zjawisko tzw. spirali kredytowej. Zjawisko to polega na tym, że przy pewnym pułapie zadłużenia żeby je spłacić zaciągamy kolejne kredyty.

Takowe działanie jest niebezpieczne, albowiem może doprowadzić do niewypłacalności, dlatego banki przed udzieleniem następnego kredytu między innymi mogą sprawdzić wiarygodność kredytową klientów w tzw. BIK, instytucji która gromadzi dane na temat udzielonych kredytów a także ich spłacie. Gdy raty naszych poprzednich kredytów zostały spłacane terminowo, nie musimy się bać o przydzielenie nowego kredytu. Znacznie gorzej będzie, kiedy z jakichkolwiek przyczyn zwlekaliśmy ze spłatą, wtedy może się zdarzyć iż nowej pożyczki w banku nie pozyskamy.

Nie jest to jednak jedyna możliwość pozyskania środków pieniężnych. Można to uczynić na rynku poza bankowym, wystarczy wystukać w przeglądarkę hasło: raty (zobacz pożyczka pod hipotekę bez bik), a odnajdziemy wiele przedsiębiorstw które pożyczą nam sumę o którą nam chodzi.

Jednak musimy niezwykle wnikliwie przemyśleć tę decyzję, albowiem zazwyczaj prywatna pożyczka pod zastaw mieszkania jest dosyć wysoko oprocentowana, zaś gra toczy się często o dobrobyt jaki udało nam się zebrać nierzadko przez wyrzeczenia. Gdy w grę wchodzi prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości należy zawsze wypytać o wszystkie koszty jakie poniesiemy, a najodpowiedniej przed sygnowaniem umowy zapytać prawnika oraz sprawdzić firmę w KNF.

Instytucja owa analizuje działalność firm na rynku pieniężnym pod względem naruszeń prawa bankowego a także finansowego, ogłasza listę przedsiębiorstw podejrzanych o złamanie i skazanych wyrokiem sądu za złamanie prawa na swojej witrynie internetowej.