Własna działalność gospodarcza to okazja na lepszą przyszłość, to również spore wyzwanie. Jak założyć firmę, jak ruszyć ze swoim biznesem?

Każdy z nas wie,lub przynajmniej stara się przewidzieć, że prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie.

Tu nawet nie chodzi tylko o zarządzanie przedsiębiorstwem, ponieważ kłopoty pojawiają się już na starcie, a mianowicie jak rozpocząć działalność gospodarczą?

Praca na swój rachunek to bez wątpienia dobra droga do zapewnienia stabilizacji w sferze materialnej i niezależności, to również okazja do zrealizowania własnych celów. Do zrobienia takiego sukcesu potrzebna jest ciężka praca oraz determinacja. Nie da radyjednak bez rozległej wiedzy i doświadczenia. To kapitał początkowy, który każdy ambitny musi sobie zapewnić zaczynając sprawę z własnym przedsiębiorstwem.

Stół z laptopami i dokumentami

Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com

Najpierw musisz zarejestrować swoją firmę w Urzędzie Gminy lub (patrz https://www.jwp.pl/) Miasta. Taki wniosek możesz złożyć osobiście,w formie pisemnej, jednak tylko listem poleconym z pokwitowanym przez notariusza podpisem. Możesz również to zrobić w sieci. Wpodobnej sytuacji musisz mieć podpis elektroniczny. Jeżeli go nie posiadasz musisz się udać do Urzędu Gminy i tam osobiście podpisać wniosek. Prawdopodobnie będziesz musiał pozyskać rozmaite zezwolenia i koncesje, ale to zależy od profilu przedsiębiorstwa. W następnym kroku odbierasz numer REGON.

Później musisz założyć rachunek w banku i wyrabiasz pieczątką swojej firmy.

Nie zapominaj o tym, że masz możliwość przejrzeć inne interesujące wątki – wystarczy tylko na stronie (www.notariuszpokojski.pl/) kliknąć w umieszczony tam link.

W ostatnim etapie zgłaszasz się do ZUSu aby się ubezpieczyć. Jeżeli zatrudniamy zatrudnionych, to każdy z nich musi zostać zgłoszony do ZUS, jak również do Państwowej Inspekcji Pracy.Jednak, warto pamiętać o innych ważnych dokumentach, które bez wątpienia przydadzą nam się w czasie działania naszego przedsiębiorstwa. Na pewno więc przyda się dokument nip 2 formularz. Jest to formularz, który służy do zgłoszenia identyfikacyjnego osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej, a jest podatnikiem lub płatnikiem. Tego typu dokument musimy wypełnić na maszynie, komputerowo lub ręcznie, na pewno czytelnie, czyli dużymi, drukowanymi literami, kolorem czarnym lub niebieskim. Pamiętajmy zresztą o tym jak wypełniać takie dokumenty, ponieważ jest to konieczne również w przypadku dokumentów jak marża wzór.