Zamierzasz zdobyć sprawności harcerskie? Zorientuj się się, w jaki sposób tego dokonać

Każdy harcerz lub zuch pragnie uzyskiwać sprawności harcerskie, które mówią o posiadanych przez niego zdolnościach oraz zwiększają liczbę oznaczeń, które naszywane są na jego mundur. Z reguły przydzielane są na obozach bądź biwakach, gdy można wykazać się swoimi talentami i zrealizować wymagania ustalone przy określonej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, aby je zdobyć?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, czym jest sama sprawność. To zamanifestowana przez harcerza kompetencja w jednym z obszarów. Zależnie od posiadanych sprawności uzyskuje się wyższe stopnie harcerskie. Aby zacząć starania o określoną sprawność, trzeba zgłosić taką chęć do swojego drużynowego. Konieczne jest również przedstawienie karty próby sprawności, w jakiej dokładnie ukazany jest plan zadań. Jeśli harcerz nie potrafi go samemu sporządzić, może prosić o pomoc zastępowego albo starszego harcerza, który już nieraz ułożył plan takich działań. Po przedstawieniu wskazanej karty próby, drużynowy dopuszcza harcerza do realizowania zaplanowanych zadań w czasie rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca bądź dwóch, aby przeprowadzić wszystkie czynności ukazane w karcie oraz pozyskać wiedzę związaną z daną sprawnością. Jeżeli poddaje się trudniejszym próbom w celu osiągnięcia faktycznie niełatwej do zdobycia sprawności, okres ten może zostać wydłużony – zobacz pod tym adresem. Zaliczaniem zadań para się drużynowy albo osoba przez niego wskazana, a gdy wszystkie czynności są dobrze wykonane, przyznaje się sprawność, także w rozkazie.

W zalewie otaczających nas tekstów niełatwo jest znaleźć naprawdę pomocne informacje. Z tego powodu jeżeli ciekawi Cię taki artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info (https://super-edu.pl/korepetycje/muzyka/warszawa).

Karta prób jest przechowywana w dokumentach konkretnej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz dostaje odznakę, którą będzie nosić na prawym rękawie munduru. Harcerz musi ją samodzielnie wszyć. Jeżeli z jakiś przyczyn sprawność zostanie zabrana, harcerz, może powtórzyć próby za sześć miesięcy i przez ten okres ma zabronione noszenie tej odznaki. Sklep harcerski WGL

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem niezrównanie upragnionym przez harcerzy jest także krzyż harcerski. To odznaka nadawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom w szczególności sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chcesz ją otrzymać, musisz mocno angażować się w życie swojej drużyny, zdawać następne sprawności oraz pozyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na obozy, a także po prostu być wzorowym harcerzem.