Dlaczego należy uczyć się przez całe życie? Co dzięki temu można zyskać, jak nasze życie może się odmienić?

Na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest zbyt późno, możemy myśleć, kiedy spotykamy kolejne dokształcające kursy, szkolenia i pozostałe typy edukacji. To jest właściwie prawda. Nauka powinna istnieć przez cały czas, ale nie taka w formie szkolnej, którą przecież nie każdy właściwie wspomina, musi być natomiast stale obecna w naszych planach. Właściwie nie mamy nic do stracenia, gdy poznajemy nowe rzeczy, ponadto, to sprawia, iż umiemy więcej, lepiej sobie radzimy, podnosimy swoje kwalifikacje. I nawet nie jest istotne czy mówimy o kursach, warsztatach czy szkoleniach, każdy rodzaj dokształcania jest dobra i procentuje na przyszłość.

egzamin

Autor: The Forests Dialogue
Stąd też czy mówimy o czymś tego typu jak na przykład kursy rysowania czy kursy maturalne w Legnicy, to na myśl pojawiają się same dobre wspomnienia. Tym bardziej istnieją ciepłe słowa o kimś, kto mieszka w małym mieście lub na wsi i mimo problemów stara się dokształcać – oferta. Oczywiście, takie kłopoty to na pewno dojazd do większego miasta, trudności komunikacyjne (czasami ciężko gdzie dojechać), finanse, jakie trzeba stracić i czas, tak cenny, lecz jednak przeznaczany na tego typu aktywność. Bardzo fajnym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, w których zajęcia mają osoby bardziej wiekowe.

To rewelacyjny przykład na to, iż na kształcenie nigdy nie jest zbyt późno, a to czy zdecydujemy się na taką próbę jest zależne jedynie od nas samych. Z drugiej strony istnieją szkolenia tworzone dla młodych osób, które miast radować się na tą możliwość nie chcą korzystać z tej formy kształcenia. Czemu tak jest?

matura

Autor: jansun
Źródło: http://www.sxc.hu

Często wynika to z braku dopasowania edukacyjnego, nieprzydatności kursów do realności rynkowej. W większości jednakże przypadków przeważa inny czynnik, a mianowicie brak nawyku kształcenia się. Jeśli nie przyswajamy go w szkole, bo nauczyciele nie potrafią nas zachęcić do nauki, nie przyswajamy go w domu, ponieważ nie ma atmosfery do uczenia się, to ciężko samemu się zaprzeć i to odmienić.

Czasem potrzebne jest konkretne wydarzenie, jakaś potrzeba odmiany losu, często natomiast pasja, którą odkryliśmy zachęca nas, aby zapisać się przykładowo na kurs rysowania czy zajęcia podczas jakich uczymy się odnawiać meble. Możliwości jest dużo, lecz najbardziej potrzeba naszego zdecydowania.