Atrakcyjne rady na temat usługi faktoring dla firm

Zatory finansowe mogą spotkać większość firm, bez względu na branżę, w jakiej pracuje. Jeżeli nawet nieufnie będzie ona wybierać klientów, z jakimi współpracuje, to i tak może się okazać, że w którymś miesiącu ktoś może nie zapłacić za fakturę. A gdy działa się w branży bardziej ryzykownej, to prawie na pewno w pewnej chwili pojawi się konieczność poproszenia o pomoc windykatorów. Są jednak sposoby na to, aby ograniczyć niebezpieczeństwo zatorów płatniczych albo zagwarantować finansową płynność przedsiębiorstwa.

polskie dziesięć złotych

Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Usługa faktoringu, bo o to o nią właśnie chodzi, od jakiegoś czasu dostępna jest dla polskich przedsiębiorców. Póki co dużej popularności nie zdobywała, ale powolutku powiększająca się liczba firm podejmuje decyzję o skorzystaniu z niej. W kilku słowach faktoring (tutaj więcej: ) działa w taki sposób, że firma chcąc mieć taką usługę musi podpisać odpowiednią umowę z Faktorem, czyli firmą pośredniczącą, która finansuje to wszystko. Po wykonaniu usług lub sprzedaży towaru faktor dostaje wystawioną na to fakturę, płacąc należność wystawiającemu. Z kolei dłużnik ma pewną ilość czasu na zapłacenie całej kwoty, z tym że będzie ją płacił ją już faktorowi.

polski banknot

Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Na niewielką do chwili obecnej sławę tego produktu największy wpływ mogą mieć opłaty z tym związane. Jak to przeważnie jest, nic nie ma za darmo. Za to, że faktor bez ociągania wypłaci wykonawcy pełną kwotę pobierana jest określona prowizja, i wcale mała ona nie jest. Jeśli narzuty na usługach czy produktach są niewielkie, to tak naprawdę można niewiele zyskać, i zwyczajnie faktoring staje się nieopłacalny. Jednak dla niejednej firmy tego typu rozwiązanie bardzo może się przydać. Jeśli sumy faktury i ocr faktury są dość wysokie, a terminy płatności odległe, to niekiedy korzystniej będzie otrzymać wcześniej pieniądze i zachować płynność finansową, niż na przykład ograniczać inwestycje czy też posiłkować się krótkoterminowymi kredytami.

Poza tym powolutku na rynku zaczynają się pojawiać kolejne firmy, konkurencja jest coraz większa i powoduje to wolne, ale zauważalne spadki cen. Ich zmniejszenie powoduje, że liczniejsza liczba przedsiębiorców skusi się na takie rozwiązanie, i być może już niedługo renoma faktoringu w naszym kraju stanie się podobna, jak w krajach zachodnich.