Czego na pewno będziemy potrzebować w nowoczesnym przedsiębiorstwie?

W każdej rozwijającej się firmie,szybciej czy później występuje problem z ciągle przybywającymi środkami trwałymi. Kupujemy nowe artykuły biurowe na przykład szafy aktowe lub regały dla naszych klientów i ni stąd ni zowąd zdajemy sobie sprawę, że artykuły wyposażenia– popsute piętrzą się w zastraszającym tempie a my nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, co z tym fantem zrobić.

Ewidencja środków trwałych w świetle przepisów-jak traktują o tym przepisy polskiego prawa?

komputery

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Przepisy dotyczące sprzętów wchodzących w skład kładą na właścicielach przedsiębiorstw powinność posiadania listy sprzętów należących do majątku firmy. W spisie należy wskazać dane takie jak liczbę porządkową, datę nabycia, określenie sprzętu lub wartości niematerialnej i prawnej a także kwotę polepszenia zwiększająca cenę początkową. Należy wziąć pod uwagę to, że w sytuacji nie posiadania ewidencji przedmiotów trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych odpisy amortyzacyjne nie będą mogły stanowić kosztów uzyskiwania przychodu.

Program do ewidencji środków trwałych – jaki wybrać?

Dobór najlepszego programu do prowadzenia spisu środków materialnych nie jest sprawą prostą. Jednakże nie jest możliwe posiadając nowoczesną firmę nie przywiązywać wagi, że znajdują się w niej środki trwałe, a program ułatwi ewidencjonowanie, aktualizację, inwentaryzację oraz ich likwidację (więcej – ewidencja majątku). Dzięki temu każdy środek trwały zostanie dokładnie opisany, ponumerowany a w przypadku jego usunięcia zarchiwizowany.

Współczesna ewidencja sprzętów wygląda tak, że naklejamy na każdym z nich numeru kodu kreskowego, po jego zeskanowaniuartykuł uzyskuje swój szczegółowy numerek. Bez takich nowoczesnych rozwiązań samo przygotowanie spisu przedmiotów przemieniło by się wielogodzinną nudną pracę, która przy każdorazowym usuwaniu środka trwałego musiałaby być wielokrotnie powtarzana.

Ewidencja (przejdź dalej) środków trwałych jaką umożliwiają programy komputerowe jest już standardem w modernistycznej firmie. umożliwia to nie tylko nie dopuścić do pomyłek, ale i zaoszczędza czas, który dla każdego prowadzącego swój biznes jest na wagę złota. Warto zatem zainwestować w program aby móc skoncentrować się na innych istotniejszych aspektach rozwoju firmy.