Typowe rodzaje wystroju placówki przedszkolnej

Przedszkole to placówka, gdzie najmłodsi w wieku kilku lat przygotowują się do uczęszczania do szkoły. Ze względu na wiek podopiecznych, szczególnie chodzących do najmłodszych grup, zajęcia przedszkolne w znacznej części złożone są z zabawy. Przedszkola zazwyczaj prowadzą wykwalifikowani pedagodzy, czasami są to na przykład zakonnice.

przedszkole

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

W każdym przypadku jednak muszą to być ludzie mający doświadczenie w obchodzeniu się z dziećmi. Sam budynek przedszkola to miejsce bardzo specyficzne, ponieważ całe jego wyposażenie podporządkowane jest wymaganiom najmłodszych. Jest to niezwykle istotne z tej racji, że dzieci w murach przedszkolnych spędzają niemal cały dzień. Od strony zewnętrznej budynki przedszkolne rozpoznaje się niejednokrotnie po udekorowanych oknach, jak również po obecności placu zabaw. Po wejściu do środka z kolei krzesła dziecięce dioralino i pozostałe tego rodzaju elementy pokazują jednoznacznie przeznaczenie tego budynku.

Charakterystyczne wnętrza w budynku przedszkola
Z uwagi na to, że jak już wspomniano, najmłodsi w murach przedszkola przebywają przez sporą część dnia, w budynku przewidziane są specjalne wnętrza do korzystania właśnie przez podopiecznych. Oprócz sal, w których przeprowadzane są zajęcia, są to na przykład łazienki. Pomieszczenia te są specjalnie przygotowane do potrzeb dzieci. Chodzi w pierwszej kolejności o dostosowanie rozmiarów zlokalizowanych tam sprzętów do wymagań kilkulatków. Można więc tam znaleźć nisko przymocowane umywalki, a także muszle klozetowe mniejsze niż standardowe. Do specyficznych pomieszczeń przedszkolnych należą także szatnie, w których dzieci zostawiają wierzchnią odzież, jak również buty.

Wyposażenie sal przeznaczonych na zajęcia

Autor: Sanitec KOŁO

Zajęcia w placówkach przedszkolnych prebiegają w specjalnych salach, które przypominają niekiedy sale sale konferencyjne dolnośląskie w szkole. Odróżnia je jednak spora ilość zabawek, jaka tam zwykle występuje. Opróczt tego nawet pomoce naukowe znajdujące się w szkole są inne od tych przedszkolnych. Potrzebnymi akcesoriami są przede wszystkim meble przedszkolne. Są to elementy rzecz jasna znacznie mniejsze od standardowych mebli. Większa część firm produkujących meble ma w swojej ofercie także tego typu meble dla dzieci.