Powrót z zagranicy a połączone z tym sprawy podatkowe

W dzisiejszych czasach sporo Polaków decyduje się na pracę za granicą. Wszystkie osoby pracujące za granicą są zobowiązane płacić podatek od zarobionych pieniędzy podobnie jak to wygląda w naszej Ojczyźnie. Nie wszyscy jednakże ziomkowie po powrocie z obczyzny starają się o należący się im zwrot podatku z zagranicy w razie zaistniałej nadpłaty. Często wynika to z przyczyny z niewiedzy. A wedle prawa o zwrot nadpłaconego podatku jest możliwość się starać także po powrocie do swojego państwa. W dodatku aż do czterech lat wstecz!

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna takową możliwość mają także ziomkowie powracający z Irlandii.

Ekscytujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten link, ponieważ w witrynie e księgowość, którą tu odnajdziesz, też jest coś ciekawego.

W jaki sposób można z tegoż rozporządzenia skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii należy rozpocząć od wniosku do Revenue o wystawienie zaświadczenia P21 – Balancing Statement, to jest rozliczenia skarbowego za uprzedni rok (sprawdź pod adresem . Starając się o zwrot nadpłaty za w bieżącym okresie rozliczeniowym musimy wypisać kwestionariusz podatkowy P 50 który możemy pozyskać z portalu Revenue.

Zaświadczeniami jakie potrzebujemy oprócz tego dysponować są P60 a także P45 ewentualnie tak zwanymi Statement of Earnings od każdego z pracodawców. Kiedy takowych nie mamy winno się okazać payslipy wymieniające dokładne dane naszych pracodawców. W formularzu P 50 z kolei podajemy swój numer rachunku o ile mamy rachunek rozliczeniowy w banku irlandzkim. Jeżeli takiego rachunku nie posiadamy, podajemy nasz krajowy adres pod który zostanie przesłany czek możliwy do wypłacenia w naszym banku. Wysokość ewentualnego zwrotu należnego podatku zależy w zasadzie od sytuacji osobistej a także od przypadających się starającemu zwolnień skarbowych.

Wielkość pobranych zaliczek na poczet podatków wykazana jest w dokumencie P 45 który każdy z pracowników dostaje na zakończenie kontraktu (aktualne opracowanie). Wartość o której mówimy jest uwidoczniona na tym kwestionariuszu w pozycji „tax deducted”. Pojawiło się na rynku usług sporo biznesów trudniących się pomocą reemigrantom w odzyskaniu wspomnianej sumy. Jeśli nie mamy dosyć wolnego czasu lub też chęci aby zajmować się tą kwestią samodzielnie, można wówczas powierzyć wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy takiej firmie. Podczas wyboru należytej firmy powinno się sugerować się liczbą jej uprzednich klientów oraz ich poleceniami i przejrzeć konkretną firmę usługową w regionalnej Izbie Rozrachunkowej.

Kategoria: kursy i szkolenia