Szukanie nowej pracy to obecnie nie lada umiejętność

Poszukiwanie dobrej pracy to dziś nie lada umiejętność. Zanim zredagujemy swoją aplikację na dane stanowisko, powinniśmy drobiazgowo zapoznać się z wymaganiami firmy, w której zamierzamy się zatrudnić. Przede wszystkim ułatwi nam to napisanie najlepiej dopasowanego do profilu firmy CV, ponad to trzeba sprawdzić, jaką metodę rekrutacji wykorzystuje wybrana firma.

praca

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy mamy taką wiedzę, to możemy sprawdzić, czy faktycznie posiadamy umiejętności, których wymaga pracodawca. Oczywiście nie załamujmy rąk, jeżeli nie całkiem odpowiadamy profilowi typowego pracownika . Oprócz ukończenia studiów wyższych i doświadczenia, liczą się też kompetencje miękkie, takie jak samodzielność, itp.

Jeśli szukamy ofert pod hasłem: praca Ciechanów, to możemy się spodziewać bardziej powszechnych typów rekrutacji, gdyż nawet dobrze znany Browar Ciechan, prawdopodobnie największy pracodawca w gminie, jest rodzimą firmą tradycyjną. Jeśli ubiegalibyśmy się o pracę w tego typu zakładzie, możemy oczekiwać raczej rozmowy kwalifikacyjnej.
W dużych korporacjach, na terenie Wrocławia czy Gdańska, coraz częściej stosuje się tzw. Assesment Center.

praca

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to metoda, która pozwala na efektywną ocenę uczestnika oraz prognozowanie poziomu jego efektywności na wybranym stanowisku, na które aplikuje.

Sprawdź również szczegóły w linku, z pewnością będziesz zdania, że naprawdę warto było je poznać. Nie czekaj więc i kliknij tutaj!

Z reguły przez samych uczestników sesji metoda ta uznawana jest za bardziej bezstronną. Wynika to przede wszystkim z samej konstrukcji sesji AC. Na Assesment Center wszyscy uczestnicy mają zagadnienia. Są oni także oceniani według takich samych kryteriów

Używanie takiej metody ma również pozytywny wpływ na tworzenie wizerunku firmy wśród pracowników. Pracownicy zazwyczaj doceniają możliwości rozwojowe, natomiast kandydaci – profesjonalizm firmy. W przypadku gdy proces rekrutacji zakończy się dla nich bez sukcesów, są zadowoleni z faktu, że dostają pogłębioną informację zwrotną na temat swoich dobrych i słabych stron. Korporacje, które organizują sesje AC, jak również oferują informację zwrotną są odbierane jako bardziej godne zaufania, a także, jak również mające większy potencjał rozwojowy.

Tutaj więcej: