Gdzie jest obecnie wykorzystywane szkło, podstawowe odmiany tego niezwykle popularnego materiału

Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest zwykłe szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od wielu tysięcy lat, w naturze szło pojawiało się w miejscach gdzie uderzały pioruny czy przy wulkanach. W końcu nauczyli się je produkować, a setki lat poprawiania techniki dało to, co obecnie mamy, czyli kilkadziesiąt rodzajów i odmian szkła. Najbardziej popularne i najchętniej używane jest klasyczne szkło okienne. Jest ono tanie, gwarantuje odpowiednie termiczne i wytrzymałościowe materiały, i jest podstawowym materiałem używanym właśnie do produkowania okien.

Wadą tej odmiany szkła będzie to, że po rozbiciu tworzy ostre, niebezpieczne krawędzie, z tego też powodu zarówno przy jego obróbce jak i codziennym użytkowaniu należy uważać. Wady tej nie będzie miało szkło hartowane, zrobione w wyniku ogrzewania a później szybkiego wychłodzenia tafli szkła.

Czy bez efektów chcesz wyszukać analogiczny wpis? Jeżeli tak, to autentycznie zalecamy ten artykuł – to na 100% jest to, czego właśnie teraz potrzebujesz.

Tym sposobem zmienia się wewnętrzna struktura, dając duży poziom wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenia. Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w architekturze, niezwykle elegancko wyglądają na przykład szklane schody, daszki ochronne nad drzwiami czy balustrady.

szkło

Źródło: http://www.flickr.com

Inną rodzajem szkła bardzo bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia jest szkło laminowane. Laminowanie szkła będzie polegać na tym, że pomiędzy dwoma taflami ze szkła jest umieszczona przezroczysta folia (więcej w temacie tutaj). Po sklejeniu wszystkiego trudno nawet zobaczyć, że element złożony jest z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełnej krasie dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty zrobione ze szkła laminowanego nie będą się rozpadać na drobne części, a zostają przyklejone do folii, dzięki czemu są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś wypadkach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest także często stosowanym materiałem do dekoracji.

Tutaj odnajdziesz mnóstwo ciekawych danych na przedstawiany temat – wystarczy kliknąć na odsyłacz, a z pewnością dane tam zawarte będą wartościowe.

Do dekoracji często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (sprawdź informacje tu). Grawery realizuje się za pomocą nowoczesnych laserów, które umożliwiają wykonanie dokładnych i precyzyjnych motywów, a oprócz płaskich tafli coraz częściej taka właśnie technika stosowana jest przy różnego rodzaju butelkach, wazonach czy kieliszkach.

Kategoria: szkolnictwo
Tagi: , , ,