Sposoby na pozyskiwanie nowych klientów

W biznesie, a w szczególności w handlu i usługach kluczowy jest nabywca. To o niego wojujemy wszelkimi możliwymi sposobami. W tej walce wszelkie metody są dozwolone, jeśli tylko zaprowadzą do wzrostu naszej firmy.

Jeżeli posiadamy sieć punktów usługowych, ciężko jest nam kontrolować wszystkie jednocześnie. Właśnie w tym pomaga nam tajemniczy klient (czytaj resztę pod adresem)

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jest dostępnych wiele możliwości na zyskiwanie klientów. Każda jest efektywna, aczkolwiek nie każda musi nadawać się do naszego charakteru działalności. Kiedy posiadamy sklep, zazwyczaj wprowadzamy jakiś ujednolicony wzorzec obsługi klientów. Jest to wyjątkowo powszechne działanie. Wprowadzamy konkretny scenariusz postępowania z klientem, który jest zobowiązana stosować obsługa sklepu. Zawiera on wszystkie etapy sprzedaży. Rozpoczyna się już w momencie, gdy klient wchodzi do do środka. Doświadczony ekspedient powinien od tego momentu umiejętnie obserwować zachowanie klienta i w odpowiednim momencie ruszyć do ataku. Zazwyczaj zaczyna się od chęci pomocy. Później następuje mnóstwo innych chwytów sprzedażowych, których zadaniem jest sprowokowanie klienta do zakupu jak największej ilości rzeczy. Na tym polega sprzedaż komplementarna. Polega to na tym, że proponujemy do zakupu jakiś dodatek.

wózek z zakupami

Autor: Chris Favero
Źródło: http://www.flickr.com

Cały ten wzorzec powinien być świetnie znany pracownikom sklepu. Czy tak jest faktycznie, ocenia właśnie tajemniczy klient. Taka osoba otrzymuje ankietę z wyszczególnionymi punktami, na które ma zwracać uwagę. Bada ona nie tylko pracę sprzedawców, ale także ład w sklepie oraz to, czy towar jest wystawiony zgodnie z zasadami panującymi w firmie. Osoba, która pracuje jako tajemniczy klient (czytaj w serwisie), powinna się zachowywać naturalnie, a także w odpowiedni sposób oceniać wszystkie zagadnienia z ankiety. Nie jest to, wbrew pozorom, łatwa i bezstresowa praca.

Najczęściej stosuje się jednak inne badanie marketingowe (sprawdź tutaj), czyli tradycyjna ankieta, którą wypełniają konsumenci lub pracownicy sklepu. Powinna ona dostarczyć dokładnych opinii oraz sugestii dotyczących naszych usług. Te dane będą nam potrzebne, aby wprowadzić istotne modyfikacje i dokładniej dopasować się do wymagań konsumentów.