W niektórych sytuacjach grunt wymaga stabilizacji przed budową, stosuj dobre sposoby

W momencie, kiedy podejmuje się decyzję o budowie jakiegoś budynku lub obiektu, potrzebna staje się analiza stabilności gruntu. Ma to kluczowe znaczenie dla trwałości budynku, który ma w danym miejscu powstać, jak także dla bezpieczeństwa jego zamieszkiwania, więc nie można tego lekceważyć. W chwili, kiedy stwierdzi się, że podłoże okazuje się słabo stabilne, nieodzowne jest wzmocnienie gruntu.

Zatroszcz się o bezpieczny grunt

Już w czasie wyboru działki pod dom prawo (polecamy więcej w serwisie) inny obiekt, należy zwracać uwagę na właściwości gruntu oraz ewentualną konieczność jego zagęszczenia. Wielkie znaczenie ma tutaj typ podłoża, jak także oddziaływanie czynników hydrologicznych. W sytuacji, gdy grunt jest piaszczysty oraz sypki, należy wykonać profesjonalne działania łączące się z zagęszczeniem podłoża. Istnieje kilka skutecznych sposobów zwiększenia gęstości gruntów, co zezwala dopasować metodę idealną dla każdego przypadku.

Potrzebna staje się stabilizacja gruntów właściwą metodą

grunt rolny

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji gruntów piaszczystych pod małymi budynkami popularną metodą zagęszczania staje się ubijanie. Polega ono na moczeniu gruntu niewielką ilością wody oraz ciągłym ubijaniu go przy wykorzystaniu ubijaków ręcznych albo mechanicznych. Jeśli uzna się, że to za mało lub grunt jest zbyt wilgotny, można zagęszczać podłoże przy użyciu żwiru albo drobniejszych kamieni. Wzięciem cieszy się także zastosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej aplikowanej do podłoża pod ciśnieniem. Podobnie wprowadza się do ziemi czynniki chemiczne, jak mieszanki ze szkłem wodnym prawa (polecamy zajrzyj koniecznie) polimerami. Więcej na .

W wyjątkowych sytuacjach mocne zagęszczanie gruntów

Grunty zagęszcza się również z zastosowaniem specjalnych mieszanek, które pod ciśnieniem aplikuje się do gruntu. Takie działania pozwalają zabezpieczyć nawet bardzo sypkie i niepewne grunty. Zagęszczanie gruntów odnajduje zastosowanie przy inwestycjach konstrukcyjnych oraz hydrologicznych, jak także w czasie budowy dróg. Z powodzeniem jest stosowane podczas tworzenia wałów przyrzecznych, które muszą wyróżniać się optymalną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Należy pamiętać, że stabilizacja gruntów okazuje się bardzo istotnym dla bezpieczeństwa aspektem i nie można go lekceważyć. W sytuacji, jeśli pragnie się wykonać podobne działania we własnym ogrodzie lub na działce pod budynek, warto zatrudnić specjalistów.