W jaki sposób powinna przebiegać inwentaryzacja w firmie, jakiego rodzaju narzędzia i programy mogą się przy tym przydać

Przy firmach które mają jakieś materiały, środki trwałe lub produkty do sprzedaży końcówka roku wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji. Taki obowiązek nałożony jest przez przepisy, dla wszystkich elementów majątku przedsiębiorstwa zostały ustalone osobne okresy częstotliwości przeprowadzania tego typu spisów i trzeba ich pilnować. Głównym celem przeprowadzania inwentaryzacji będzie ustalenie faktycznego stanu majątku, znajdującego się w posiadaniu firmy. Jeśli firma posiada jakiś program magazynowy, to w nim powinny znajdować się aktualne ilości wszystkich materiałów oraz produktów.

Jednak często się okazuje, że podczas zwykłej pracy pojawiły się różne pomyłki, nie wszystko co wydawano z magazynu rejestrowane było w systemie lub zdarzały się jakieś kradzieże. I właśnie celem inwentaryzacji będzie skontrolowanie wszystkich aktualnych stanów i porównanie ich z tym, co będzie w programie, więcej informacji programy do inwentaryzacji.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, to oceń (http://www.sigma-rachunkowe.pl/) inne równie ciekawe strony, które zawierają nie mniej absorbujące dane.

Jeśli pojawią się jakieś niezgodności, to po pierwsze trzeba zrobić dokumenty, jakie je wyprostują, a później wyjaśnić z czego się to wzięło.

inwentaryzacja

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja wyposażenia, materiałów i towarów pozwoli na ustalenie stanu faktycznego majątku w firmie. Jest też metodą na to, żeby wykryć jakieś niegospodarności albo działania pracowników na szkodę firmy.

Jeśli opisywana sprawa jest dla Ciebie absorbująca, przeczytaj poza tym więcej szczegółów pozycjonowanie stron tu – te informacje również nie powinny pozostać niezauważone!

Jeśli jednak będzie się chciało ją przeprowadzić tak jak należy, to trzeba przygotować się do tego odpowiednio i właściwie zaplanować swoje prace. Spis chaotycznie wykonany, bez odpowiedniego planu i z pominięciem pewnych procedur będzie po prostu stratą cennego czasu i niepotrzebnymi kosztami.

A da w sumie niewiele, bo i tak po jego zakończeniu będzie bałagan, który nie na pewno nie pozwoli na uzgodnienie rzeczywistego stanu majątku w firmie. Przy prowadzeniu inwentaryzacji przydatne są najróżniejsze narzędzia, przykładowo takie jak program do inwentaryzacji środków trwałych. Dzięki nim da się łatwo przygotować niezbędne dokumenty do wykonania spisu, czyli protokoły i arkusze inwentaryzacyjne, a dodatkowo wprowadzić niezgodności, jakie zostaną znalezione.