Czym się zajmuje osoba od patentów

W naszych czasach można zostać rzecznikiem prasowym, piłkarzem, sekretarką, ale można też postanowić zostać rzecznikiem patentowym. Jednak żeby być rzecznikiem patentowym musimy się nieźle pomęczyć. Należy mieć skończone studia na dobrym kierunku, najlepiej związanym z prawem lub na którymś z technicznych kierunków.

Rzecznik patentowy

Autor: Amelia Andersdotter
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy spełniamy ten warunek powinniśmy przejść aplikację, a później zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną. Wtedy dopiero rzecznik patentowy może zacząć pracę. Osoba ta musi być naprawdę obeznana w prawnych aspektach związanych z patentami. Musi też być na bieżąco z tym, co się dzieje. Rzecznik patentowy JWP powinien interesować się nowinkami nie tylko tymi, które są związane z prawem, ale też z różnymi technicznymi aspektami. Wszystko po to, aby konkretny adwokata (zobacz więcej na ten temat tutaj) posiadał odpowiednią moc. Był ochroną dla idei, dla logo ogółem przy jakiejś własności przemysłowej. Urzędy Patentowe zatrudniają swoich rzeczników, którzy potrafią pomóc przy składaniu wniosku o wydanie patentu. Powiedzą, gdy coś będzie nie tak, ale również mogą nie dać zgody na opatentowanie czegoś, jeżeli nie będą spełnione wszystkie warunki.

Prawa autorskie
Jeśli stworzymy jakiś tekst posiadamy do niego prawo. Czym jest utwór, co jest uznawane za prawa autorskie i mnóstwo innych aspektów z nim związanych jest opisanych w ustawie. Jedynie tak każdy jest w stanie tak samo spojrzeć na prawa konkretnego autora. Często dowiadujemy się o wielu plagiatach. Nie wiemy jednak, że nawet, jeżeli nie opatentujemy naszego utworu to mamy prawo rościć sobie pretensje względem osoby, która skopiował bez naszej zgody nasz utwór. Jeśli nie zostały udostępnione źródła, to jest to plagiat, a to wiąże się z prawami autorskimi. Najczęściej mamy błędne wrażenie, że gdy przepis na jakaś potrawę trzeba opatentować, żeby nikt się nie podszywał pod prawdziwe wyroby, to również my, jako osoby piszące powinny opatentować naszą książkę. To nie funkcjonuje w taki sposób. Inne prawo jest związane z prawami autora, a inne ustawy są powiązane z patentami. Należy po prostu sprawdzić ustawy o prawie autorskim, by mieć świadomość, z czym to jest związane. Jeśli jesteśmy autorami, to w naszym interesie jest dowiedzieć się z czym jest związane prawo sprawdź szczegóły autorskie, bo dzięki temu będzie nam prościej funkcjonować w życiu zawodowym.