Czytanie dziecku to czas, który zbliża a oglądanie telewizji oddala rodziców od pociechy.

Wprawdzie niemowlę nie czyta, oswajane go z książką, najpierw niby-książka, może sprawić, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom swobodnie nauczy się pięknie i poprawnie mówić, będzie ciekawe świata, zdobędzie wyobraźnię, ubogacając swoje życie wewnętrzne.

czytanki dla dzieci

Autor: Laurie Sullivan
Pierwsze książki dla maluszków to zwykle miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasami szeleszczą, niejednokrotnie posiadają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i dużo różnych ciekawostek. Nie służą wcale do czytania, ale samodzielna bawienie się nimi albo z mamą lub tatą, przeważnie jest naprawdę fascynująca. Te książeczki do tłamszenia mogą więc trafić do rąk już kilkumiesięcznego dziecka. Już roczny maluch umie pokazać zapamiętane obrazki. Pokaże, gdzie jest pies, gdzie kotek, gdzie domek itp. na tym etapie sprawdzają się kartonowe książki i składanki. Uczy się przy tym podstawowych wyrazów, bo umiejętność powtarzania mowy i powtarzania usłyszanych sylab już ma. W tym czasie można też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie złapie, ale będzie miało dużo radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym imitować różne odgłosy, tworząc domowy teatr jednego aktora, bo dziecko nawet, jeśli nie zrozumie słów, będzie zainteresowane tym, co usłyszy. Wcześniejszy kontakt z książeczkami procentuje. Każda książka dla dziecka jest bezpieczna. Tu zobaczysz więcej o akcesoriach dla najmłodszych: pozostałe zabawki dla najmłodszych.

czytanie z dziećmi

Autor: Chris_Parfitt

Nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma konieczności przeglądania ich treści. Są pewnie bardziej lub mniej edukacyjne, więcej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a kolejne nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym. Od najwcześniejszego dzieciństwa trzeba też uczyć dzieci szacunku dla książki. Trzeba uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czym innym książka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie ważne miejsce na półeczce i w życiu dziecka.

Masz spory kłopot z wyszukaniem dobrego rozwiązania Twego problemu? Z pewnością szybko pomoże Ci ta strona.

Warto dorzucić starań, by była szczególnie ważna. Niemowlak potrzebuje przede wszystkim kontaktu z osobą, a książeczka może być tylko mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej funkcję zabawki. Więcej o pomocnych akcesoriach i lekturach tutaj – pozostałe zabawki edukacyjne.

Do pierwszego roku życia dla dziecka sens książki nie jest ważna. Będzie miała istotność później, gdy maleństwo będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W owym wieku czytanie książek jest co najwyżej pomocne dla rodziców, ponieważ potomek zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiedzieć, co się mu zdarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historię, którą dziecko zrozumie. Kiedy będzie starsze i wyrazy nabiorą dla niego znaczenia. Rodzic sam zauważy, co dziecku się podoba i jakich opowiadań oczekuje. Bo to rodzice są specjalistami od swojego brzdąca, patrzą co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się boi a co wzbudza zainteresowanie. Czytanie niemowlakowi książki to żadne dziwactwo. Jeżeli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, bobas chętnie je przegląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swe ukochane tytuły. Żaden ruchomy obraz na ekranie nie zastąpi brzdącowi chwil z książeczką.