Nieprzyjemna biurokracja – jak tego unikać?

Kwestie prawno-finansowe – kto z nas nie miał z nimi kiedykolwiek problemów? Chyba każdemu zdarzyło się spędzić trochę czasu nad jakimś dokumentem czy regulaminem, analizując, jak go rozumieć, czy co właściwie powinniśmy wpisać albo zrobić. W końcu nie każdy z nas jest prawnikiem, a niekiedy nawet sami specjaliści mają kłopoty ze zrozumieniem niektórych przepisów czy wymagań. Niekiedy są one wręcz tworzone w taki sposób, aby trudno je było rozgryźć, są naszpikowane rozmaitymi haczykami. Boimy się za cokolwiek wziąć, martwimy się, że jeśli zrobimy błąd, to spotkają nas później przykre konsekwencje, że zostanie na nas nałożona kara czy nawet grzywna. Co robić, aby tego uniknąć?

dokument

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma od czasu do czasu do czynienia z kwestiami urzędniczymi. Wielu z nas nie lubi między innymi corocznego rozliczania PIT-a. Nie mamy pojęcia, jaki przychód trzeba wpisać, na które rubryki patrzeć, jak wszystko dokładnie obliczyć i co zrobić, by się nie pomylić czy też, czym jest chociażby wnt.http://lexperts.pl/uslugi/tlumaczenia-tekstow-prawniczych/ (więcej dowiesz się na tej stronie)Krótko mówiąc – szybkie załatwienie takich spraw zdecydowanie nie jest dla nas łatwe. Co więc robić? Często prosimy o pomoc fachowca i to jemu powierzamy swój PIT do wypełnienia.

Musimy rzecz jasna za to zapłacić, ale chociaż jesteśmy pewni, że nie będzie w dokumencie żadnych błędów, że wszystko zostanie rozwiązane poprawnie i że nic nam nie zagraża. Składamy zeznanie i jak najszybciej o nim po prostu zapominamy. No i przy okazji możemy cieszyć się, że następne zeznanie czeka na nas dopiero w przyszłym roku. Więcej do czynienia ze sprawami prawniczymi mają rzecz jasna przedsiębiorcy. Ich wiedza musi już być bardziej zaawansowana. Powinni chociażby wiedzieć, jak wypełnić fakturę vat. Jednakże z drugiej strony nie każdy z nich musi się w tym specjalizować.

Niektórzy są świetni w swojej branży, ale nie znoszą za to papirologii – i jest to w końcu w pełni zrozumiałe. Jak znaleźć na to rozwiązanie? Warto korzystać z pomocy księgowego. Możemy go oczywiście zatrudnić – ale nie musimy. Zamiast tego warto po prostu pomyśleć o rozpoczęciu współpracy z jakimś znanym biurem rachunkowym. Jest to na pewno koszt, ale przynajmniej pozbędziemy się dzięki temu wielu stresów i skupimy się na tym, co faktycznie lubimy lub mamy do zrobienia.