Chcesz zdobyć ochronę na swój znak towarowy? Sprawdź, jak dokonać rejestracji

Nasze prawa autorskie w Internecie oraz nie tylko mogą zabezpieczać znaki towarowe. Nadawane są, jeśli jedynie wystąpimy ze stosownym podaniem o rejestrację. W jaki sposób należy ją przeprowadzić?
Najpierw musimy zdecydować się na znak, jakim chcemy określać nasze artykuły albo usługi. Znak może przyjąć zarówno formę symbolu graficznego, a także piosenki czy określonego kształtu, jaki nie będzie mógł być użytkowany przez inne zakłady lub firmy.

Prawo patentowe

Autor: Archives New Zealand
Źródło: http://www.flickr.com
Znak zawsze przydzielony jest do rzeczy czy do wskazanego przez nas działania, więc trzeba to starannie ustalić w składanym przez nas wniosku, aby otrzymać radce (zobacz weryfikacja znaku). Trzeba także uważnie zastanowić się nad hipotetycznym użyciem znaku w dalszych latach, ponieważ nie ma możliwości dopisania towarów do znaku, jaki już był zarejestrowany. Więcej na .

Wniosek musimy złożyć w odpowiednim urzędzie. Robimy to osobiście bądź z pomocą pełnomocnika, którym jest tzw. rzecznik patentowy. Jeśli wybierzemy jego usługi, będziemy mieć pewność umiejętnie sporządzonego wniosku, a przy tym zostanie on z miejsca oceniony profesjonalnym okiem, jaką ma szansę na rejestrację. Razem ze składaniem podania należy uregulować stosowną opłatę. Urząd Patentowy ma za zadanie zweryfikować czy nasz znak może dostać radców (zobacz sprawdzenie znaku towarowego) i prowadzi w związku z tym kompleksowe badania. Dogłębnie sprawdza czy były dopełnione wszelkie formalności, a później przegląda wykaz towarów, które były umieszczone na liście.

Niekiedy może się okazać, że dane pozycje trzeba będzie przenieść w inne miejsce, ponieważ będą inaczej sklasyfikowane przez Urząd. Sprawdzana jest również tzw. zdolność rejestracyjna znaku, tzn. Urząd ocenia m.in. czy znak nadaje się do obrotu określonymi towarami oraz czy nie narusza niczyich praw ani dobrych obyczajów.

Jeżeli nie wystąpią żadne zastrzeżenia, Urząd wydaje zezwolenie na opatentowanie znaku, pod warunkiem, iż będzie uiszczona opłata rejestracyjna oraz opłata za publikację. Czas czekania na decyzję urzędu to nawet szesnaście miesięcy. Teraz już dowiedziałeś się, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, aby nie okazało się, iż ktoś już Cię ubiegł oraz będziesz zmuszony pomyśleć nad nowym oznakowaniem swoich towarów lub usług.

Related Post