Eko styl życia jest dzisiaj dość modny. O Ziemię możemy jednak zatroszczyć się w bardzo różny sposób. Istotnym elementem jest w tym wypadku utylizowanie odpadów.

Ekologia, pojmowana jako nauka, bada obustronne relacje świata przyrody oraz żyjących w ekosystemie organizmów. Obserwuje też wzajemne wpływy, które występują między tymi organizmami. Opisuje więc strukturę otaczającej nas przyrody i sposób jej funkcjonowania. Warto spojrzeć również na etymologię wyrazu „ekologia”. Jeden z jego członów wywodzi się bowiem od greckiego wyrazu oikos, czyli dom.

ekologia

Autor: Baltimore RecNParks
Źródło: http://www.flickr.com
Utożsamienie w tym wypadku ziemskiej planety z naszym domem wydaje się wręcz oczywiste. Dlatego powinniśmy się o nią troszczyć również ze względu na siebie samych. Współcześnie widzimy mnóstwo działań podejmowanych dla zwiększania świadomości społecznej w zakresie ekologii. Wynikają one równocześnie ze strony pojedynczych osób oraz ze strony polskiego rządu i różnych organizacji. Państwowe przepisy prawne oraz różne rozporządzenia Unii Europejskiej nakładają na nas różne wymagania w zakresie edukacji i działalności ekologicznej. Od jakiegoś czasu możemy otrzymać mandat za wyrzucenie nieposegregowanych śmieci. W zakresie edukacji wprowadzone zostały natomiast programy nauczania, które tematykę związaną z ekologią. Podstawowym problemem dotyczącym dbania o przyrodę jest utylizowanie odpadów – zobacz .

kosze na śmieci

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
To dobry sposób na to, żeby dbać o naszą planetę. Właściwa utylizacja odpadów umożliwia bowiem ponowne wykorzystanie poszczególnych substancji. Recykling tyczy się zwłaszcza substancji, typu papier, szkło i plastik. Warto jednak pamiętać, że równie dobrze sprawdzają się w tym wypadku też niektóre metale. Możliwość ponownego wykorzystania metali może łączyć się dla nas ze szczególnymi zyskami. Jeżeli dostarczymy je na skup metali kolorowych, to nie tylko zadbamy o ochronę matki Ziemi, ale zdobędziemy też konkretne pieniądze. Kosztorys poszczególnych metali zależy w tym przypadku od rodzaju surowca. Najdroższa jest obecnie miedź. Cena wynosi w tej sytuacji mniej więcej 19-16 zł za kilogram. Skup metali kolorowych przyjmuje jednak też metale, takie jak mosiądz, żeliwooraz aluminium. Złom aluminiowy nie jest szczególnie drogi, ale za to ,w porównaniu do innych metali, łatwo go zdobyć. Wiemy przecież, że wielu bezdomnych może przeżyć dzięki zbieraniu aluminiowych puszek. Dlatego pamiętajmy, że nawet jeśli nie chcemy osobiście sprzedać ich w skupie, to zanim wyrzucimy je do śmieci, warto przynajmniej włożyć je do oddzielnego worka. Mamy okazję, by pomóc w ten sposób jakiejś potrzebującej osobie. Ekologiczny styl życia jest bardzo rozbudowanym pojęciem. Dlatego mamy ogromny zakres możliwości, które pozwalają nam chronić środowisko. Zrealizujmy przynajmniej niektóre z nich.

Sprawdź też:

Related Post