Jakiego typu profity można zdobywać z kontraktów forfaitingowych?

Umowa forfaitingowa to nic innego jak kontrakt pośrednictwa w transakcjach kupna i sprzedaży. Mówiąc przystępnie jest to wykupienie przez forfaitera (zazwyczaj instytucję bankową lub instytucję specjalizującą się w branży finansowej) wierzytelności okresowych, które powstały na skutek realizacji kontraktu lub podpisanej wcześniej umowy. Czy opłaca się być forfaiterem? Jakiego typu korzyści da się z tego czerpać?

Karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Konta bankowe to usługa, którą wykorzystuje zdecydowana znaczna część ludzi, z czego ponad połowa to ludzie, których depozyty finansowe są ogromnej sumy. Ze względu na to wymieniony wcześniej obrót gospodarczy jest dość duży i można rzeczywiście wkładać pieniądze w przeróżne papiery dłużnicze z racji takich właśnie umów o konta bankowe. Wzorem tego typu transakcji forfaitingu jest sytuacja, gdy instytucja bankowa poręcza weksel określonemu przedsiębiorcy, który danemu kontrahentowi przedstawia go jako formę płatności. Kontrahent, nie mając w planach oczekiwać do daty wykupu weksla przez bank, odsprzedaje go firmie zajmującej się forfaitingiem w zamian za ekspresową dyspozycję przelania gotówki, która stanowi ekwiwalent tego jak liczne są depozyty na danym wekslu. Forfaiting jest więc niezwykle pożyteczny dla przedsiębiorców lub innych kontrahentów finansowych metodą, bo nie są zmuszeni oczekiwać na uzyskanie pieniędzy.

Karty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się jednak nadmienić o tym, że forfaiting jest pożytkowany, jako sposób barterowej zapłaty, najchętniej w kooperacjach dot. międzynarodowych rozliczeń. To przez wzgląd na fakt, że kooperacje tego typu są dużo kosztowniejsze w starciu z operacjami wekslowymi. Z tego względu natychmiastowe depozyty weksli w instytucji forfaitingowej są efektywne. Rzecz jasna przedsiębiorstwa zajmujące się forfaitingiem też chcą na tym zarabiać, a więc procenty od transakcji wyliczają przeważnie wg wyższej aniżeli nominalna stopy procentowej. Transakcje tego rodzaju przynoszą mnóstwo korzyści – począwszy od natychmiastowego otrzymania należności za zrealizowany kontrakt (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-polecenie-ksiegowania-pk-wzor-z-omowieniem), poprzez brak ryzyka transakcyjnego, transferu czy walutowego, a zakończywszy na uzyskaniu szansy na pożyczkę o stałej stopie procentowej.